Takie stanowisko Amerykanów w dziedzinie przemysłu motoryzacyjnego jest próbą spełnienia wyborczej obietnicy prezydenta USA Donalda Trumpa, że zgodnie ze swoim hasłem "America First" (“Ameryka przede wszystkim") będzie starał się odzyskać dla gospodarki amerykańskiej miejsca pracy utracane - jego zdaniem - z powodu międzynarodowych porozumień handlowych takich jak NAFTA.
Jedną z pierwszych decyzji prezydenta Trumpa była podjęta 23 stycznia, trzy dni po objęciu urzędu, decyzja o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z układu o wolnym handlu w rejonie Pacyfiku TPP (Transpacyficznego Partnerstwa).
Trump podczas kampanii wyborczej nazwał układ NAFTA "najgorszym porozumieniem w historii świata" i obiecał wycofanie się USA z tego układu. Jednak po objęciu władzy zmienił stanowisko. Zamiast zerwania układu, który przyczynił się do stworzenia największej strefy wolnego handlu na świecie, prezydent zgodził się na jego renegocjację.
Negocjatorzy Kanady i Stanów Zjednoczonych już przed rozpoczęciem pierwszej rundy rozmów zapowiedzieli, że będą się domagać od Meksyku gwarancji większego poszanowania postanowień układu w dziedzinie praw człowieka, warunków pracy i ochrony środowiska w tym kraju.
Prowadzący negocjacje mają nadzieję, że doprowadzą one do opracowania zasad współpracy handlowej w sektorach gospodarki, które jeszcze nie istniały w momencie podpisania układu 23 lata temu, jak np. handel w internecie.
Z uwagi na zbliżające się wybory w Meksyku i przyszłoroczne wybory do Kongresu w Stanach Zjednoczonych, przedstawiciele trzech państw sygnatariuszy NAFTA mają nadzieję na zakończenie negocjacji do końca tego roku.
Druga runda negocjacji rozpocznie się w mieście Meksyk 1 września.
Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu był negocjowany w czasach administracji republikańskiego prezydenta George’a H.W. Busha (1989-1993), a następnie ratyfikowany przez Kongres i podpisany po objęciu rządów w Białym Domu przez Demokratę Billa Clintona. Układ wszedł w życie 1 stycznia 1994 roku.