Zgoda niemieckiego Urzędu Antymonopolowego (Bundeskartellamt) na przejęcie przez Polską Grupę Lotniczą (PGL) linii lotniczych Condor to kolejny krok do budowy silnej grupy lotniczej - napisał dziś na Twitterze wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
"Niemiecki Urząd Antymonopolowy wydał zgodę na przejęcie niemieckich linii Condor przez PGL (właściciela PLL LOT). Kolejny krok na drodze do budowy silnej grupy lotniczej" - napisał na portalu społecznościowym wicepremier Sasin.
Polska Grupa Lotnicza, spółka w 100 proc. należąca do Skarbu Państwa ogłosiła pod koniec stycznia br. podpisanie umowy przejęcia niemieckiej linii Condor.
Transakcja ma być sfinalizowana do końca kwietnia 2020 roku, po uzyskaniu niezbędnych zgód organów antymonopolowych.
Niemiecki Urząd Antymonopolowy wydał zgodę na przejęcie niemieckich linii Condor przez PGL (właściciela PLL LOT). Kolejny krok na drodze do budowy silnej grupy lotniczej pic.twitter.com/8KflNELa80
— Jacek Sasin (@SasinJacek) February 20, 2020
Niemiecki Federalny Urząd Antymonopolowy (Bundeskartellamt) wydał w czwartek zgodę na przejęcie przez PGL linii lotniczej Condor.
Uzasadniając decyzję, Bundeskartellamt poinformował, że łączące się przedsiębiorstwa nie konkurują ze sobą, lecz przeciwnie - uzupełniają się. W komunikacie wskazano, że zarówno LOT, jak i Condor, nie obsługują tych samych tras.
Jak dodano, również w odniesieniu do tzw. slotów, czyli godzin startów i lądowań samolotów na lotnisku, w niektórych niemieckich portach lotniczych, strony mają jedynie stosunkowo niewielką liczbę praw do startu i lądowań, "więc nie występują również problemy związane z konkurencją wynikającą z tego połączenia".
Rząd Niemiec, po ogłoszeniu w styczniu informacji o podpisaniu umowy przejęcia Condora przez LOT, ocenił to jako "dobry sygnał". Strony nie podały wartości transakcji. Według mediów, może chodzić o 250 mln euro i spłatę długu niemieckiego przewoźnika w wysokości 380 mln euro.
Warunkiem przejęcia przez LOT niemieckich linii lotniczych Condor jest spłacenie zaciągniętych przez nie państwowych kredytów pomocowych w łącznej kwocie 380 mln euro. Wsparcia tego udzielił niemiecki państwowy bank KfW korzystając z gwarancji finansowych rządu federalnego i władz kraju związkowego Hesja.
Dzięki państwowej pomocy Condor mógł dalej funkcjonować po ogłoszeniu we wrześniu 2019 r. upadłości przez swego właściciela, czyli brytyjskie biuro podróży Thomas Cook i oczekiwać na oferty nabywców.
Condor, który jest ważnym partnerem dla niemieckich biur podróży, zatrudnia około 5 tys. osób i operuje ok. 60 samolotami na wakacyjnych trasach. Każdego roku około 9,4 mln pasażerów podróżuje na pokładach Condora z ośmiu niemieckich lotnisk do około 90 miejsc w Europie, Afryce i Ameryce. Głównym hubem przewoźnika jest lotnisko we Frankfurcie. W roku obrotowym 2018/19 Condor Flugdienst GmbH miał około 57 mln euro zysku operacyjnego, przy przychodach na poziomie około 1,7 mld euro.