Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Kolejna akwizycja ws. pozyskiwania gazu z Norwegii

- W lipcu PGNiG zamierza zrealizować kolejną akwizycję związaną z pozyskiwaniem gazu ze złóż norweskich – poinformował w Katowicach prezes spółki Piotr Woźniak. Przypomniał, że docelowo PGNiG chce pozyskiwać z tych złóż ok. 2,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

sxc.hu

Cały czas próbujemy kupić własne złoża i własne pola gazowe na Morzu Północnym (…). W tej chwili mamy zbudowany portfel na mniej więcej - dopiero w horyzoncie 2026 r. - 2 mld metrów sześc., natomiast zapewniam państwa, że tego będzie więcej, dlatego że robimy akwizycje w tym sektorze

 – mówił Woźniak podczas jednej z debat w ramach rozpoczętej w Katowicach konwencji programowej PiS.

Najbliższą taką akwizycję będziemy robić jeszcze pewnie w tym miesiącu, o czym wszystkich poinformujemy. Docelowo chcemy, żeby szelf norweski produkował naszego własnego, pochodzącego z Norwegii, gazu wolumen mniej więcej 2,5 mld m sześc. rocznie

– zadeklarował prezes PGNiG, zapowiadając kolejne akwizycje w tym zakresie.

Woźniak podkreślał, że PGNiG konsekwentnie dywersyfikuje źródła pozyskiwania gazu, niegdyś zdominowane przez dostawy ze Wschodu, gazociągiem jamalskim. Mówił, że od czasu zawarcia kontraktu jamalskiego dostawy gazu do Polski z tego kierunku przerywano – bez polskiej winy – siedem razy, co destabilizowało przemysł.

Obecnie – obok przyszłego rozwijania dostaw z kierunku norweskiego – PGNiG stawia też na import płynnego gazu LNG, dzięki rozbudowaniu zdolności przeładunkowych terminalu gazowego w Świnoujściu do ponad 10 mld m sześc. tego gazu rocznie – część może trafić do Polski, reszta może być odsprzedawana.

Portfel 10 mld m sześc. LNG to taka ilość gazu, jaką importujemy ze strony rosyjskiej. Gdyby trzeba było zamienić te portfele, to jesteśmy w stanie to zrobić

– mówił Woźniak

. Przypomniał, że PGNiG chce także pozyskiwać metan z polskich kopalń, w ramach projektu „Geometan” – jeżeli uda się robić to komercyjnie, możliwe jest pozyskanie ok. 1 mld m sześc. gazu z tego źródła rocznie. Zasoby metanu w zagłębiu górnośląskim szacuje się na ok. 170 mld m sześc.

Woźniak wyliczał w swoim wystąpieniu, że PGNiG ma obecnie 54 kopalnie gazu ziemnego i ropy naftowej oraz ponad 2 tys. odwiertów eksploatacyjnych, posiada 197 koncesji eksploatacyjnych na wydobywanie ropy i gazu, a w latach 2019-2022 planuje 120 nowych odwiertów. Jak mówił, własny gaz, którego w 2018 r. spółka pozyskała 3,8 mld m sześc., jest najtańszy i najpewniejszy.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Piotr Woźniak #Katowice #PGNiG #Norwegia #gaz

redakcja