Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Kiedy zniesienie limitu składek na ZUS?

Senacka komisja rozpatrywała rządową ustawę o zniesieniu limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający obecnie nie płacą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Senatorowie Stanisław Kogut z PiS oraz Mieczysław Augustyn PO w porozumieniu zgłosili poprawkę, która zakłada wprowadzenie proponowanych zmian w 2019 r. Według ustawy, którą uchwalił w listopadzie Sejm, przepisy ws. zniesienia limitu miałyby wejść już od początku 2018 r.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Kogut wyjaśniał dziennikarzom w Sejmie, że zgłoszona poprawka może dać czas na przeprowadzenie dialogu ze stroną społeczną ws. założeń ustawy.

-W ciągu roku mogą być prowadzone rozmowy z pracodawcami, ze związkami, z Radą Dialogu Społecznego. Mogą być nanoszone poprawki, ustawa może być jeszcze znowelizowana – mówił senator PiS.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki powiedział przed głosowaniem nad poprawką, że jest ona godna rozważenia, ponieważ dałaby czas pracodawcom, aby przygotować się do wejścia w życie przepisów. Wiceminister nie zgodził jednak z zarzutami, że założenia ustawy nie były w ogóle konsultowane.

- Był to dialog prowadzony równolegle z pracami legislacyjnymi. Z wyliczeń do 2060 r., które uzyskaliśmy w ZUS, wynika, że do tego roku skutki finansowe wprowadzenia tego rozwiązania będą pozytywne - powiedział.

Przypomniał, że projekt został skierowany do konsultacji 26 października i rząd otrzymał opinię „w zasadzie od wszystkich partnerów społecznych”. Zwrócił uwagę, że wprowadzenie ustawy pozytywnie wpłynie na finanse FUS.

Wicepremier, minister finansów Mateusz Morawiecki podkreślił w ubiegłym tygodniu, że najbardziej naturalnym wyjściem byłoby wydłużenie vacatio legis o rok, tak by zniesienie limitu składek na ZUS weszło w życie 1 stycznia 2019 r. Podkreślił, że decyzja nie jest w jego rękach, bo ustawa znajduje się w Senacie.

MRPiPS szacuje, że na skutek zmian w 2018 r. sektor finansów publicznych zyskałby ok. 5,4 mld zł. Zniesienie górnego limitu składek dotyczy ok. 350 tys. osób., czyli ok. 2 proc.

 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#ZUS #składki #limit składek #emerytura

redakcja