10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Jaki: chcemy szybciej i lepiej pomagać ofiarom reprywatyzacji

- Nowelizacja ustawy o komisji weryfikacyjnej ma sprawić, że komisja będzie szybciej i skuteczniej pomagać najbardziej potrzebującym. Nowela przewiduje m.in. możliwość wstrzymania egzekucji mieszkańców - mówił w Senacie szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki.

Adrian Grycuk; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

Senat rozpatruje nowelizację ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych, która przewiduje m.in. możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy przed komisję weryfikacyjną świadków decyzją prokuratora okręgowego oraz zwiększenie kar grzywny za niestawiennictwo przed komisję.

Komisja senacka zarekomendowała poprawkę redakcyjną precyzującą niejasny przepis dotyczący zasad wykreślania wpisów w księgach wieczystych na skutek decyzji komisji weryfikacyjnej.

Jan Rulewski (PO) jako senator sprawozdawca mniejszości komisji ponowił wniosek o odrzucenie noweli ustawy w całości.

Jaki powiedział, że nowelizacja ustawy o komisji weryfikacyjnej ma sprawić, że komisja będzie "szybciej i skuteczniej pomagała ludziom, którzy najbardziej potrzebują pomocy".

Zwrócił uwagę na przepisy nowelizacji ws. wyposażenia komisji w uprawnienie wstrzymywania egzekucji mieszkańców w przypadkach reprywatyzacji, w których doszło do nieprawidłowości.

Wiceminister przekonywał, że to przepis "absolutnie potrzebny", na który czekają tysiące ludzi.

Mamy dzisiaj taką sytuację, w której jest decyzja komisji, że dana reprywatyzacja była związana z pospolitym przestępstwem, a brutalne "czyszczenie ludzi" dalej trwa

- powiedział Jaki.

Zaznaczył, że komisja "nie ma żadnej pomocy ze strony urzędu m.st. Warszawy". "Urząd m.st. Warszawy robi wszystko, żeby udowodnić nam, że nie jesteśmy skuteczni. Dlatego nawet, jak może pomagać ludziom, to nie pomaga i pozwala na to, żeby czyściciele kamienic dalej czyścili te kamienice" - zauważył przewodniczący komisji weryfikacyjnej.

Jak przypomniał, nowelizacja zakłada również, że po wydaniu decyzji komisji, że reprywatyzacja była niezgodna z prawem, stołeczny ratusz będzie miał obowiązek wprowadzić tymczasowego administratora dla danej nieruchomości i przywrócić stawkę czynszu sprzed reprywatyzacji do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy w przypadku ewentualnych zażaleń na rozstrzygnięcie komisji.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Patryk Jaki #reprywatyzacja #afera warszawska

redakcja