Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Jak szybko do chorych dojeżdżają ratownicy? Oto najnowsze dane GUS

Od 6 do 9 minut – tyle czasu najczęściej zajmowało zespołom ratowników medycznych dotarcie na miejsce zdarzenia w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców w 2016 r. – wynika z danych GUS. W województwach śląskim i mazowieckim czas ten przekraczał ustawowe normy.

Stiopa; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego na temat ochrony zdrowia w 2016 r. wynika, że w ubiegłym roku zespoły ratownictwa medycznego (ZRM) wyjeżdżały na interwencje prawie 3,2 mln razy, a więc niemal o 1,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Przeciętnie w przeliczeniu na 1 tys. ludności przypadało 82,4 wyjazdu.

Według danych GUS, mediana czasu dotarcia ratowników na miejsce zdarzenia w niemal wszystkich województwach spełniała ustawowe kryteria (w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców czas ten nie powinien przekraczać 8 min., a 15 min. w mniejszych miejscowościach). Natomiast maksymalny czas dotarcia zespołu nie powinien przekraczać 15 min. w mieście powyżej 10 tys. mieszkańców i 20 min. poza miastem powyżej 10 tys. mieszkańców.

Najkrótsze średnie czasy dojazdów ZRM zanotowano w miastach w województwach zachodniopomorskim, lubuskim, pomorskim, wielkopolskim i świętokrzyskim - ratownicy docierali na miejsce zdarzenia zazwyczaj w 6 min. od przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora.

Z danych GUS wynika, że założone w ustawie normy zostały przekroczone w województwach śląskim i mazowieckim (w przypadku miast powyżej 10 tys. mieszkańców) – mediana czasów dojazdów ratowników wyniosła tam odpowiednio 9 min. 1 sek. oraz 8 min. 50 sek.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#ratownicy medyczni #GUS

redakcja