Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Jak dbamy o bezpieczeństwo w sieci?

Z najnowszego badania wynika, że pomimo deklarowanej wiedzy i świadomości w zakresie bezpieczeństwa danych, jedynie 40% pracowników w Polsce myśli o zabezpieczaniu urządzeń, z których korzystają wykonując czynności służbowe.

cyberbezpieczeństwo - zdjęcie ilustracyjne
cyberbezpieczeństwo - zdjęcie ilustracyjne
typographyimages; pixabay.com / Creative Commons CC0

Aż 95% polskich pracowników słyszało o najnowszych regulacjach prawnych dotyczących bezpieczeństwa danych (RODO) – wynika z badania „Blurred World” przeprowadzonego w tym roku na zlecenie firmy Samsung w 10 krajach europejskich. Na tle Europy Polacy plasują się jako prawdziwi eksperci w kwestii bezpieczeństwa danych. Niemal co drugi polski pracownik deklaruje, że rozumie nowe regulacje, podczas gdy wiedzą tą może pochwalić się jedynie 39% Europejczyków.
 
Poza znajomością regulacji prawnych, niezwykle istotne w kontekście bezpieczeństwa danych są procedury. W tej dziedzinie Polacy również mogą być postrzegani jako eksperci. Blisko 60% polskich pracowników twierdzi, że wie, jak zabezpieczać dane na służbowych urządzeniach, co również wyróżnia nas pozytywnie na tle pozostałych przebadanych rynków, gdzie jedynie 44% pracowników dysponuje znajomością metod ochrony danych na urządzeniach z których korzystają podczas pracy.  
 
Wyzwanie dla firm
Niestety, teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką. Pomimo wysokiej świadomości problemu, polscy pracownicy nie zawsze podchodzą do kwestii bezpieczeństwa urządzeń z należytą starannością. Jedynie 40% pracowników w Polsce myśli o bezpieczeństwie urządzeń, z których korzystają wykonując czynności służbowe. Zapewnienie ochrony wyedukowanym, ale nie przywiązującym wagi do bezpieczeństwa danych pracownikom, to wyzwanie dla firm. Z jednej strony należy wziąć pod uwagę najnowsze „mobilne” trendy w środowisku pracy, takie jak Bring Your Own Device(BYOD), Choose Your Own Device (CYOD), czy Company Owned Personally Enabled (COPE), z drugiej strony zapewnić kontrolę nad wrażliwymi danymi wszędzie tam, gdzie pracownicy korzystają ze służbowych urządzeń.
 
Jak wynika z badania Blurred World, Polacy pracują w miejscach publicznych średnio 6 godzin w tygodniu. Odpisywanie na służbowe maile w środkach komunikacji miejskiej, czy kawiarni staje się normą. Na rynku są już dostępne zaawansowane technologicznie smartfony, takie jak Samsung Galaxy Note9, wyposażone w wiele przydatnych funkcji, które sprawdzą się w biznesowych zastosowaniach. Nadążanie za trendami i jednoczesne minimalizowanie ryzyka dla bezpieczeństwa firmowych danych wymaga od firm przedsięwzięcia szczególnych środków ochrony.
 
Zrozumienie, w jaki sposób pracują i podchodzą do kwestii bezpieczeństwa pracownicy, jest kluczem do zbudowania efektywnej polityki bezpieczeństwa dostosowanej do wymogów RODO. Samsung od lat eksploruje temat nowej mobilnej ekonomii, żeby pomóc firmom i instytucjom dostosować firmowe procesy do zmieniających się trendów związanych z wykorzystaniem urządzeń mobilnych.
 
Badanie „Blurred World” jest elementem poznawania przez Samsung Nowej Mobilnej Ekonomii. Badanie koncentruje się na zachowaniach ludzi związanych z korzystaniem z technologii we współczesnym miejscu pracy. Zostało ono przeprowadzone na grupie ponad 5000 respondentów w 10 krajach Europy.

 



Źródło: niezalezna.pl, infowire.pl, samsungmedia.pl

#nowe technologie #cyberbezpieczeńśtwo #innowacje #cyberzagrożenia

redakcja