Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Rozpoczął się kongres naukowy Futurist of The Year 2024. Pierwszego dnia - wiele wspaniałych wydarzeń

Dziś - 9 kwietnia - uroczyście otwarto futurologiczny kongres naukowy Futurist of The Year. Przez wiele godzin będą trwać debaty o przyszłości technologii. Zwieńczeniem pierwszego dnia kongresu będzie Ceremonia wręczenia nagród w plebiscycie “FUTURIST OF THE YEAR 2024. Poznamy także laureatów nagrody Futurist of The Year 2024 w 9 kategoriach: Wolontariat, Energia, Astronomia, Filozofia/Psychologia, Technologia, Cyberbezpieczeństwo, Bankowość, Medycyna, Ekonomia.

Wykład noblisty prof. Didier Queloza – „Rewolucja egzoplanet śladami Kopernika”
Wykład noblisty prof. Didier Queloza – „Rewolucja egzoplanet śladami Kopernika”
sgmk.edu.pl - Szkoła Główna Mikołaja Kopernika

Kongres Futurist of The Year tworzy międzynarodowe i interdyscyplinarne miejsce debaty o przyszłości technologii, ekonomii i edukacji. Prelegentami kongresu są wybitni naukowcy, futurolodzy i eksperci z najlepszych ośrodków naukowych na świecie. Pierwszego dnia kongresu rozpoczęliśmy debatę o przyszłości technologii, tematem kongresu jutro będzie przyszłość finansów a w ostatnim dniu trzydniowego kongresu zakończymy rozważając o przyszłości edukacji i nauki. 

Futurist of The Year 2024 odbywa się w Warszawie i jest największym futurologicznym kongresem naukowym w 2024 roku. Szkoła Główna Mikołaja Kopernika zorganizowała również wydarzenia towarzyszące Kongresowi #FOTY2024 równolegle trwa konferencja naukowa “Debata Kolegiów SGMK” w czterech obszarach kopernikańskich, czyli w Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych, Kolegium Nauk Medycznych, Kolegium Filozofii i Teologii, Kolegium Nauk Prawnych. Trwa Święto nauki Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, w gmachu uczelni odbywają się zajęcia dla studentów z prelegentami kongresu, a także odbywa się finał Konkursu Dom Kopernika.

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika jest nowym ośrodkiem akademickim na mapie Europy Środkowej, który czerpie inspirację bezpośrednio z osiągnięć jednego z najwybitniejszych polskich naukowców, Mikołaja Kopernika. Od samego rozpoczęcia działalności SGMK stawia na wysoką jakość nauczania, interdyscyplinarność i międzynarodowość.

Zapraszamy do oglądania trwającej transmisji wideo z kongresu  oraz do zapoznania się ze szczegółami kongresu na stronie www.futuristoftheyear.com/harmonogram.

Pierwszy dzień kongresu: Naukowcy Cambridge, Harvard, Oxford o przyszłości technologii

W pierwszym dniu kongresu debata toczy się wokół technologii, w szczególności sztucznej inteligencji i ich wpływu na naszą przyszłość i funkcjonowanie w obszarach biznesu, uniwersytetu, czy całego Państwa. Jak się przygotować na erę automatyzacji opartej o AI, o etyce sztucznej inteligencji w obronności, o filozofii, sile i ograniczeniach nauki o danych, czy o tym czy przyszłość sztucznej inteligencji będzie demokratyczna? – będą dziś dyskutować i wciągać w polemikę uczestników kongresu nasi znakomici prelegenci. Wśród nich znajdują się wybitni naukowcy i eksperci swoich dziedzin z najważniejszych ośrodków naukowych na świecie: prof. Didier Queloz (Uniwersytet w Cambridge i ETH Zurych), Jonathan Brill (Futurolog), prof.  John Tasioulas (Uniwersytet Oksfordzki), prof. Michael l. Brodie (Uniwersytet Harvarda i M.I.T.), prof. Mariarosaria Taddeo (Uniwersytet Oksfordzki oraz Instytut Alana Turinga), dr Dorothea Baur (Baur Consulting), prof. Mark Coeckelbergh (Uniwersytet Wiedeński), prof. Nick Bostrom (Oxford University Future of Humanity Institute).

Tak się zaczęło!

Wykład laureata Nagrody Nobla, prof. Didiera Queloza pod tytułem “Rewolucja egzoplanet śladami Kopernika” zainaugurował Futurist of The Year 2024.

Przy tej okazji - Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika poinformował o inicjatywie wyposażenia uczelni w superszybki komputer, uruchamiając jednocześnie wstępne publiczne konsultacje w tej sprawie. 

„Chciałbym zapowiedzieć, że ogłosiliśmy właśnie na naszych stronach konsultacje społeczne i zamierzamy kupić superszybki komputer i zrealizować nowoczesną pracownię komputerową, która będzie dostępna dla studentów, doktorantów i naukowców niebawem na naszej uczelni. Myślę, że ten news wpisuje się w program kongresu. Pierwszy dzień dotyczy właśnie nowoczesnych technologii i nowoczesnych trendów technologicznych. Jutro będzie o bankowości a trzeci dzień kongresu o przyszłości edukacji. Zaprezentujemy również w tym dniu bardzo ciekawe informacje o nowej ofercie edukacyjnej Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. Natomiast już z tego miejsca chciałem ogłosić tę sprawę dotyczącą naszych planów związanych z rozwojem, spełnieniem oczekiwań naszych Kolegiów w zakresie dostępu do mocy obliczeniowych i spełniać kryteria dla sztucznej inteligencji” 

– powiedział dr Piotr Turek, Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika podczas uroczystego otwarcia kongresu Futurist of The Year.

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika, poszerza ofertę dla naukowców w obszarze wsparcia innowacji i badań naukowych i ogłasza rozpoczęcie szeroko zakrojonych konsultacji wstępnych dotyczących planowanej dostawy, instalacji i konfiguracji superkomputera wraz wyposażeniem superpracowni dla Kolegiów Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.

Niniejsza inicjatywa ma szczególne znaczenie dla wsparcia nowatorskich projektów badawczych w obszarze astronomii, nauk przyrodniczych, ekonomicznych, medycyny, czy zastosowania sztucznej inteligencji (AI) do badań w wielu dziedzinach naukowych, także humanistycznych.

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika jest zaangażowana w poszukiwanie rozwiązań, które odpowiadają na wyzwania współczesnego świata. Inwestycja w superkomputer jest krokiem naprzód w kierunku umocnienia pozycji jako ośrodka akademickiego oferującego naukowcom i studentom dostęp do najnowszych technologii.

Superkomputer SGMK, będzie integralną częścią krajowego zasobu obliczeniowego polskich ośrodków akademickich i będzie wykorzystany w projektach badawczych naukowców Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika i projektach badawczych współrealizowanych z partnerami z innych ośrodków naukowych w Polsce i zagranicą. Zgodnie ze strategią uczelni dążymy do wyjścia z ofertą współpracy do najważniejszych ośrodków naukowych na świecie także oferując szeroką współpracę w obszarze skoordynowanych ogólnopolskich projektów badawczych w zakresie przetwarzania i analizy ogromnych ilości danych z apomoca dostępnych w Polsce mocy obliczeniowych.

Konsultacje w sprawie zakupu superkomputera będą prowadzone z szerokim uwzględnieniem opinii społeczności akademickiej, ekspertów technologicznych oraz partnerów instytucjonalnych z całej polski, aby zapewnić, że inwestycja ta będzie służyła szeroko – polskiej nauce i społeczeństwu.

Wszyscy przedstawiciele świata nauki zainteresowani współpracą przy tym przedsięwzięciu są serdecznie zaproszeni do udziału w konsultacjach. 

Superkomputery w Polsce

Kraken

Kraken to uruchomiony w 2023 roku superkomputer stanowiący część Centrum Informatycznego TASK Politechniki Gdańskiej. Jego planowana moc obliczeniowa z końcem roku 2023 miała osiągnąć 13,6 PFlops, co powodowałoby, że w rankingu TOP500 znalazłby się najprawdopodobniej w top 100 najmocniejszych superkomputerów na świecie oraz plasowałoby go jako najszybszy superkomputer w Polsce. 

www.pg.edu.pl

Athena 

Athena to dotychczas najszybszy superkomputer w Polsce – nie uwzględniając nowo uruchomionego Kraken, który najprawdopodobniej osiągnie dwukrotnie większa moc obliczeniową. Athena zajęła 155 miejsce na liście TOP500 w listopadzie 2023 roku posiadając teoretyczną wartość 7.71 PFlops, a uzyskaną w testach 5.05 PFlops. Uruchomiona w 2021 przez Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH posiada w swojej konfiguracji 48 serwerów z procesorami AMD EPYC i 1 TB pamięci RAM (w sumie 6144 rdzenie obliczeniowe CPU) oraz 384 karty GPGPU NVIDIA A100.9 Wykorzystywana jest w różnych symulacjach, a także zagadnieniach AI oraz w badaniach z zakresu dziedzin nauk takich jak fizyka, chemia czy biologia i medycyna. 

www.cyftonet.pl

Altair 

Altair to superkomputer, który znajduje się w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym afiliowanym przy instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. Altair uzyskał zmierzoną moc obliczeniową rzędu 3.53 PFlops, a teoretyczną 5.88 PFLops. Z informacji z listy rankingu superkomputer posiada 63 360 rdzeni, procesory są modelu Xeon Platinum 8268 24C 2.9GHz w technologii Intel Cascade lake, a używanym systemem operacyjnym jest CentOS.

www.pcss.pl 

Helios 

Helios to superkomputer Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH. Zmierzona wartość Rmax dla Heliosa wyniosła 2.89 PFlops, a teoretyczna 3.58 PFlops. Maszyna używa procesorów generacji AMD Zen-4 (Genoa) i korzysta z systemu operacyjnego z rodziny Linuks o nazwie HPE Cray OS. Helios powstał jako wynik prac w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Zrobiony został według projektu przez firmę Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000. Helios będzie dostępny nie tylko dla naukowców – w pierwszej połowie 2024 po zakończeniu instalacji i testów – ale także dla administracji publicznej. Ma wspierać rozwój i przyspieszenie wprowadzania nowych  technologii na rynek.  

www.cyfronet.pl

Ares 

Ares to superkomputer w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Zbudowany jest z serwerów obliczeniowych z procesorami firmy Intel (model Xeon Platinum), podzielonych na trzy grupy: 532 serwery, każdy wyposażony w 192 GB pamięci RAM, 256 serwerów, każdy posiadający 384 GB pamięci RAM i 9 serwerów, każdy posiadający 8 kart NVIDIA Tesla V100. Ares posiada zmierzoną wartość Rmax na poziomie 2.34 PFlops, a teoretyczną Rpeak na poziomie 3.51 PFlops. Od 2021 widnieje na liście Top500.

www.cyfronet.pl

 



Źródło: sgmk.edu.pl

#Szkoła Główna Mikołaja Kopernika #Polska #wydarzenie #NBP #Bank centralny

az