Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Indie chcą współpracować z państwami bez UE

Indie będą poszukiwać „paktów inwestycyjnych” z poszczególnymi członkami Unii Europejskiej.

Narendr/creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/de/Na zdj. od lewej premier Indii Narendra Modi, Donald Tusk, Jean-Claude Juncker
Narendr/creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/de/Na zdj. od lewej premier Indii Narendra Modi, Donald Tusk, Jean-Claude Juncker
Indie będą poszukiwać „paktów inwestycyjnych” z poszczególnymi członkami Unii Europejskiej. Planują oddzielić rozdział dotyczący inwestycji od ciągle negocjowanej dwustronnej umowy o handlu i inwestycjach(BTIA) z UE - podaje portal livemint.com.

Negocjacje w sprawie umowy BTIA zostały zablokowane z powodu niepewności wywołanej po referendum w Wielkiej Brytanii, w którym brytyjczycy zdecydowali się opuścić UE.

Obecnie ministrowie finansów i handlu prowadzą rozmowy nad procedurami, których należy przestrzegać, aby rozdzielić rozdział dotyczący inwestycji z umowy BTIA.Indie planują podpisać dwustronne umowy inwestycyjne z poszczególnymi państwami członkowskimi UE.

- Różne opcje są rozważane, a ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta. Indie chciałby jednak negocjować oddzielnie z poszczególnych państwami członkowskimi UE. Unia musi przejść głęboką reformę zarządzania a Brexit ujawnił jej luki. Jest bardzo trudno wynegocjować porozumienie z UE, gdyż organizacja posiada wiele zainteresowanych stron z różnymi interesami- powiedział urzędnik ministerstwa finansów.


Kompetencje w zakresie negocjowania umów inwestycyjnych zostały przeniesione z państw członkowskich w 2009 roku, z chwilą wejścia w życie Traktatu z Lizbony. Komisja Europejska otrzymała od państw członkowskich UE mandat do negocjacji z Indiami na temat inwestycji w imieniu Unii Europejskiej, w ramach umowy o wolnym handlu (FTA) - przypomina portal livemint.com.

Negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a Indiami rozpoczęły się w 2007 roku. Od tego czasu odbyto 16 rund negocjacji. Ostatnia z nich odbyła się w 2013 roku, po którym negocjacje zostały zawieszone.

Po referendum, w którym Wielka Brytania zdecydowała się opuścić UE, urzędnicy ministerstwa handlu Indii powiedzieli, że negocjacje handlowe UE-Indie muszą być „skalibrowane”, włączając w to zmiany w ofertach taryfowych.

Tymczasem Wielka Brytania zrobiła już pierwszy krok do rozpoczęcia negocjacji w sprawie paktu o wolnym handlu z Indiami. Obie strony zgodziły się, aby rozpocząć dyskusję na szczeblu głównych negocjatorów - podaje portal livemint.com

fot.:Aris Katsaris/creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/deed.en

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Powstanie nowa strefa wolnego handlu? 

 



Źródło: livemint.com

#inwestycje #wolny handel #UE #Wielka Brytania #Indie

Marek Nowicki