W najbliższych kwartałach dynamika cen konsumpcyjnych prawdopodobnie wzrośnie i będzie wyższa od celu inflacyjnego NBP, do czego przyczyni się podwyższenie cen energii – czytamy w komunikacie po posiedzeniu RPP.
Zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która zdecydowała o niezmienianiu stóp procentowych. Główna stopa NBP, stopa referencyjna, nadal więc wynosi 5,75 proc.
„W najbliższych kwartałach dynamika cen konsumpcyjnych prawdopodobnie wzrośnie i będzie wyższa od celu inflacyjnego NBP, do czego przyczyni się podwyższenie cen energii. Po wygaśnięciu wpływu wzrostu cen energii – przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP – inflacja powinna powrócić do średniookresowego celu NBP, choć czynnikiem niepewności jest wpływ wyższych cen energii na oczekiwania inflacyjne. Na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały także wpływ dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej, tempo ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacja na rynku pracy” – czytamy w komunikacie po posiedzeniu RPP, który opublikował Narodowy Bank Polski.
RPP oceniła, że pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, „presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają relatywnie niskie”. Jej zdaniem, przy osłabionej koniunkturze i niższej presji inflacyjnej za granicą będzie to oddziaływać „w kierunku ograniczenia krajowej presji inflacyjnej”.
„W kierunku wyższej presji popytowej w krajowej gospodarce oddziałuje natomiast wyraźny wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym” -stwierdziła RPP.
Komunikat prasowy z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej w dniach 2-3 lipca 2024 r. ⬇https://t.co/Nyl7wni0ko
— Narodowy Bank Polski (@nbppl) July 3, 2024