Mikroprzedsiębiorcom łatwiej się rozwijać, inwestować i zwiększać zyski, jeśli mają odpowiednie wsparcie ze strony obsługującego ich banku. Oferta banków jest więc coraz bardziej wyszukana i ukierunkowana na rozwój małych przedsiębiorstw, które są motorem rozwoju polskiej gospodarki.
W Polsce działa ponad 2 mln firm, z których zdecydowana większość to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa Udział MŚP w tworzeniu PKB na przestrzeni ostatnich lat systematycznie rośnie i według ostatnich dostępnych danych przekroczył 50 proc. Małe firmy dają zatrudnienie dla 69 proc. pracujących w przedsiębiorstwach i przynoszą ponad połowę (56 proc.) przychodów ogółem oraz blisko jedną trzecią wartości eksportu wyrobów i usług. Nic więc dziwnego, że w rządowej strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju do roku 2020 wśród działań do podjęcia w najbliższych latach wskazano wspieranie dostępu małych i średnich firm do kapitału oraz inwestycji związanych z wdrażaniem wyników prac badawczo-rozwojowych.
Jednym z priorytetów wykorzystania przyznanych Polsce funduszy unijnych jest wsparcie dla innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Do takich firm jest skierowana znaczna część środków UE, zarówno w krajowych programach operacyjnych (w tym w szczególności programie Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020 - POIR), jak i w programach regionalnych.
Większość środków POIR jest uruchamiana w formie dotacji udzielanych MŚP, których uzupełnieniem są tzw. instrumenty finansowe (gwarancje, kredyty oraz instrumenty kapitałowe) dostępne w POIR. Jednym z nich są gwarancje portfelowe udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w ramach Funduszu Gwarancyjnego POIR, znane pod nazwą gwarancji Biznesmax. Gwarancją Biznesmax mogą być objęte kredyty udzielane przez Alior Bank przedsiębiorcom z sektora MŚP na inwestycje polegające na wdrożeniu wyników prac badawczo-rozwojowych lub inwestycje nie związane z innowacyjnością pod warunkiem, że firma spełnia jedno z kryteriów dostępu określonych przez BGK. Może ona objąć aż 80% kwoty kredytu udzielonego nawet na 20 lat i nie wiąże się z żadnymi opłatami. Jej maksymalna wartość wynosi 2,5 mln EUR.
Określony przez BGK katalog kosztów, które można sfinansować kredytem z gwarancją Biznesmax jest bardzo szeroki. Obejmuje on między innymi koszty zakupu maszyn i urządzeń, nieruchomości, usług doradczych, a także koszty obrotowe, w tym wynagrodzeń, pozapłacowe koszty zatrudnienia, koszty materiałów, usług obcych, podatkowe, opłaty, amortyzację. Przedsiębiorca, który prawidłowo wykorzysta kredyt objęty gwarancją, będzie mógł otrzymać dopłatę do oprocentowania. Obejmuje ona okres 3 lat od daty uruchomienia kredytu. Najwyższy poziom dopłat do oprocentowania dotyczy wyłącznie kredytów udzielonych do końca 2018 roku, po tym terminie limit dopłat będzie niższy. W przypadku dopłat obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, warto zatem już teraz skontaktować się doradcą w jednym z oddziałów Alior Banku obsługujących klientów biznesowych, aby zweryfikować możliwość otrzymania zabezpieczenia kredytu inwestycyjnego w postaci gwarancji Biznesmax.
W Alior Banku przedsiębiorcy prowadzący firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej mogą otworzyć iKonto Binzes. Bank oferuje rachunek przedstawicielom wszystkich branż, już od pierwszego dnia rozpoczęcia działalności. Dzięki specjalnej ofercie, nie musza oni spełniać żadnych warunków, aby nie płacić za otwarcie i prowadzenie konta. Posiadacze rachunku mogą korzystać m.in. z bezpłatnych przelewów krajowych (w tym do ZUS-u czy Urzędu Skarbowego). Bank nie pobiera opłat za wypłaty gotówki w bankomatach zlokalizowanych w oddziałach Alior Banku, a także za pięć pierwszych wypłat z pozostałych bankomatów krajowych w danym miesiącu. Przedsiębiorcy realizujący obrót gotówkowy mogą także pięciokrotnie bezprowizyjnie wpłacać utarg korzystając z sieci Planet Cash. Klienci nie zapłacą również za wydanie i korzystanie z karty debetowej, wystarczy, że wykonają co najmniej cztery transakcje bezgotówkowe w miesiącu. Bezpłatnie dostępna jest również dla nich księgowość online na portalu zafirmowani.pl.
Posiadacze iKonta Biznes, którzy aktywnie z niego korzystają, mogą liczyć na premię w wysokości 1500 zł. Za wykonanie określonych transakcji, m.in. przelewów do ZUS-u czy Urzędu Skarbowego, przelewów natychmiastowych, przelewów SEPA, transakcji kartą czy utrzymywanie określonego salda na rachunku przedsiębiorcy mogą otrzymywać nawet 125 zł miesięcznie przez cały rok.
iKonto Biznes otwierane jest całkowicie on – line bez konieczności wizyty w oddziale. Wniosek został zautomatyzowany, dzięki czemu założenie rachunku jest jeszcze prostsze i szybsze. Wystarczy wypełnić tylko dane osobowe, a dane firmy zostaną pobrane automatycznie, bezpośrednio z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Alior Bank przy tym poszedł krok dalej i zaoferował dodatkowo bezpłatną księgowość online, która pomaga w rozliczeniu książki przychodów i rozchodów. Za pośrednictwem bankowego portalu zafirmowani.pl przedsiębiorcy mogą bezpłatnie generować pliki JPK i zasięgać informacji o zmianach prawnych.. Eksperci, dostępni na portalu, na bieżąco odpowiadają na pytania użytkowników i pomagają im w kreowaniu i rozwijaniu działalności. Przedsiębiorcy mają także możliwość pozyskiwania kontrahentów i partnerów dzięki wirtualnym wizytówkom, które pozwalają na nawiązywanie nowych kontaktów.
Maciej Surdyk, Wiceprezes Zarządu Alior Banku
Wiemy, że najmniejsze firmy to bardzo ważna grupa klientów. Jest to segment, który rozwija się najbardziej dynamicznie. W naszym kraju otwiera się ponad 350 tys. nowych działalności rocznie. Ich kredytowanie ułatwiają instrumenty unijne oraz programy gwarancyjne pomocy publicznej.
Dzisiaj Alior Bank pozyskuje ok. 2 tys. nowych mikro i małych firm miesięcznie. W portfelu w sumie ma ich około 140 tys., co daje mu ok. 7 proc. udział w segmencie MSP na rynku bankowym. Do końca tego roku chce pozyskać dodatkowych 25 tys. małych firm. Przy tym Alior Bank dąży do tego, żeby takich klientów obsługiwać kompleksowo.
Jednym z największych wyzwań w tym segmencie jest fakt rosnących oczekiwań klientów w zakresie jakości obsługi. Produkty muszą być szybko i łatwo dostępne, czas podjęcia decyzji kredytowej i udostępnienia finansowania to jeden z najważniejszych elementów wpływających na ocenę współpracy klienta z bankiem. Coraz chętniej mikroprzedsiębiorcy sięgają też po zaawansowane rozwiązania. W Alior Banku mogą dostać nie tylko kredyt, ale również leasing czy faktoring. W kolejnych kwartałach uruchomiony zostanie także proces kredytowania całkowicie online, włącznie z podpisaniem umowy. Ponadto stale szukamy innych rozwiązań, które ułatwiłyby przedsiębiorcom działalność, również we współpracy z fintechami.
Artykuł powstał przy współpracy z Alior Bankiem.