Na piątek zaplanowano posiedzenie Grupy Roboczej Komisji Europejskiej ds. podatków pośrednich (Indirect Tax Expert Group, ITEG), gdzie będą dyskutowane kwestie akcyzy na wyroby tytoniowe. W ub. tygodniu wiceminister finansów Artur Soboń zapowiadał, że w rozmowach z UE Polska będzie bronić mapy akcyzowej, czyli ścieżki stopniowego podnoszenia opodatkowania na wyroby alkoholowe i tytoniowe.
W ciągu kilku miesięcy Komisja Europejska ma przedstawić projekt zmian w dyrektywie akcyzowej. Kraje tzw. "starej Unii", na czele z Francją, chcą dążyć do radykalnego podniesienia stawek akcyzy na wyroby tytoniowe. Nowe regulacje dotkną głównie państwa tzw. "nowej Unii", w tym Polskę.
Czekamy oczywiście na projekt dyrektywy, ale stanowisko Polski jest jasne. Mamy swoją ścieżkę dojścia do wyższych poziomów akcyzy.
- powiedział Soboń podczas dyskusji podatkowej w trakcie ubiegłotygodniowego Krynica Forum.
Pod koniec ub. roku Polska przyjęła zaproponowaną przez ministra finansów tzw. mapę akcyzową, czyli ścieżkę stopniowego podnoszenia opodatkowania na wyroby alkoholowe i tytoniowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od stycznia br. akcyza na alkohole wzrosła o 10%, a minimalna stawka akcyzy na papierosy - ze 100% do 105%. Do 2027 r. akcyza na alkohole będzie co roku wzrastać o 10%, a na papierosy, tytoń do palenia i nowatorskie wyroby tytoniowe - o 5%.
Jednakże część państw unijnych, m.in. Francja - jeden z unijnych liderów wysokiego opodatkowania papierosów akcyzą - chce, aby pozostałe państwa Unii wyrównały poziomy akcyzy na wyroby tytoniowe, podnosząc ją niekiedy nawet trzykrotnie w stosunku do obecnych.
Wiceminister finansów podkreślał, że Polska czeka na oficjalne propozycje zmian w dyrektywie akcyzowej, ale niezależnie od ostatecznego projektu zamierza bronić swojej mapy akcyzowej. Mapa przewiduje bowiem stopniowe dochodzenie do wyższego poziomu opodatkowania używek w najbliższych 5 latach.
My do tego poziomu akcyzy, nazwijmy go zdrowotnym, w swoim rytmie dojdziemy. Mamy, jak sądzę jakiś konsensus rynkowy, że to jest lepsze rozwiązanie niż takie radykalnie podniesienie tych stawek rok do roku.
- zadeklarował Soboń podczas Forum w Krynicy.
Według danych Ministerstwa Finansów, w I połowie tego roku, po podniesieniu minimum akcyzowego na papierosy ze 100% do 105%, wpływy z tytułu akcyzy na wyroby tytoniowe wyniosły 11,92 mld zł, czyli o ponad 1,55 mld zł więcej niż w I półroczu ub. roku.
Jednocześnie tegoroczne zmiany w akcyzie nie spowodowały wzrostu papierosowej szarej strefy. Według ostatnich danych Instytutu Doradztwa i Badań Rynku Almares, udział nielegalnych papierosów w rynku krajowym sięga 4,9% rynku, co jest historycznie niskim wynikiem.
W 2015 r. średnio co piąty sprzedawany w Polsce papieros (ok. 18%) pochodził z nielegalnych źródeł. Na drugim biegunie badania jest Francja, w której blisko co trzeci papieros pochodzi z przemytu, a szara strefa sięga około 30%. To najwyższy wynik w UE. W ciągu ostatnich 4 lat francuski rząd podniósł opodatkowanie papierosów o ponad 57%.