Choć nie każdy przedsiębiorca musi prowadzić konto firmowe, to większość z nich decyduje się na otwarcie takiego rachunku. Wszystko dlatego, że jest to wygodne rozwiązanie, które ułatwia realizację wielu biznesowych działań. Dlaczego warto założyć konto firmowe i jak je wybrać?
Wbrew pozorom założenie konta firmowego nie jest obligatoryjne dla każdego przedsiębiorcy. O potrzebie posiadania takiego rachunku decyduje przede wszystkim forma prawna danej działalności. Do prowadzenia konta firmowego zobligowane są m.in. fundacje, a także spółki z o.o., cywilne oraz jawne.
Polskie prawo nie nakłada obowiązku posiadania specjalnego rachunku do prowadzenia biznesu w przypadku, gdy firma jest zarejestrowana jako jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG).
Prowadzenie firmowych finansów na prywatnym koncie jest jednak możliwe, tylko jeśli JDG spełnia dwa wymogi. Przede wszystkim przedsiębiorstwo powinno obsługiwać jedynie osoby fizyczne bez własnej działalności gospodarczej. Po drugie jednorazowe transakcje takiej firmy nie mogą przekraczać wartości 15 tys. zł.
Mali przedsiębiorcy mogą zatem teoretycznie działać bez zakładania specjalnego konta. Jednak w rzeczywistości to rozwiązanie często okazuje się mało praktyczne.
Posiadanie konta firmowego ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej, ponieważ umożliwia oddzielenie transakcji biznesowych od prywatnych. Dzięki temu zyskuje się bardziej przejrzysty wgląd w swoją sytuację finansową. Tym samym można sprawniej kontrolować bieżące wydatki oraz potrzeby firmy.
Dodatkowo warto pamiętać, że każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do rozliczania się z urzędem skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Wpłaty na rzecz tych instytucji należy każdorazowo wykonywać z rachunku wskazanego przy zakładaniu działalności.
Dlatego, jeśli właściciel firmy poda do urzędu numer konta osobistego, to podczas kontroli skarbowej pracownicy US oraz ZUS będą mieli wgląd zarówno do biznesowych, jak i prywatnych transakcji przedsiębiorcy.
Poza tym należy mieć na uwadze, że prowadzenie konta firmowego stanowi również formę budowania relacji z bankiem. Założenie specjalnego rachunku do spraw biznesowych daje przedsiębiorcom dostęp do produktów, z których nie mogą korzystać osoby fizyczne.
Rezygnując z rozliczania biznesu w ramach osobistego ROR-u, można uzyskać szansę np. na wsparcie finansowe w formie kredytu na preferencyjnych warunkach. Oprócz tego banki często oferują przedsiębiorcom pomoc w kwestiach księgowych czy doradztwo podatkowe. Bez firmowego konta trzeba zająć się takimi aspektami na własną rękę.
Choć posiadanie konta firmowego nie zawsze jest obowiązkowe, to większość przedsiębiorców decyduje się na założenie osobnego rachunku, który ułatwi prowadzenie działalności. Popularność takiego rozwiązania sprawia, że produkty dla firm występują w ofertach większości banków.
Ogrom propozycji może wydawać się przytłaczający, zwłaszcza dla świeżo upieczonych przedsiębiorców. Jednak wybór rachunku biznesowego wcale nie jest taki straszny, jak go malują. Aby dokonać świadomej decyzji, warto skorzystać z wiedzy doświadczonych doradców finansowych lub pomocy internetowych rankingów produktów bankowych.
Tych drugich można znaleźć w sieci całe mnóstwo. Jednak dobrze jest skorzystać z zestawień tworzonych przez renomowane portale, które specjalizują się w tematyce biznesowo-finansowej. Gdzie szukać dokładnych oraz rzetelnych rankingów?
Bankier porównuje konta firmowe dla JDG i spółek, a zestawienia tego serwisu bazują na bankowych tabelach opłat oraz prowizji. Te oficjalne źródła zawierają najważniejsze – z biznesowego punktu widzenia – informacje. Dzięki temu przy pomocy rankingu przedsiębiorca może łatwo przeanalizować, która z ofert proponuje najbardziej atrakcyjne warunki prowadzenia konta firmowego i korzystania z jego funkcji.
Przed założeniem konta firmowego warto dokładnie przejrzeć propozycje banków i poświęcić chwilę na analizę kilku ważnych kwestii. Na szczególną uwagę zasługują opłaty związane z użytkowaniem rachunku. Wbrew pozorom założenie konta nie zawsze jest bezpłatne.
Niektóre banki faktycznie proponują bezwarunkowo darmowe prowadzenie finansów, ale znaczna większość z nich zakłada opłaty za korzystanie z oferty. Na szczęście przedsiębiorcy mogą uniknąć składek, jeśli spełnią pewne wymagania. Z reguły nie są one zbyt wygórowane i dotyczą spraw takich jak:
Przy wybieraniu rachunku warto dokładnie sprawdzić, jakie są szczegółowe warunki prowadzenia konta za 0 zł, ponieważ każdy bank może mieć inne oczekiwania. Należy pamiętać również, że w niektórych przypadkach darmowy charakter usługi obowiązuje tylko przez pewien czas po otwarciu rachunku.
Poza tym trzeba mieć z tyłu głowy fakt, że prowadzenie konta zwykle nie jest jedyną płatną usługą. Korzystanie z karty oraz realizowanie wypłat z bankomatów może powodować dodatkowe koszta. Jednak w większości wypadków również wystarczy spełnić pewne warunki, żeby bank nie pobrał takich opłat.
Aby uniknąć niepotrzebnych wydatków, warto przeanalizować, która instytucja ma najmniej restrykcyjne wymogi. Następnie dobrze jest skonfrontować je z potrzebami firmy.
Przykładowo, jeśli przedsiębiorca często korzysta z bankomatów, to powinien być szczególnie wyczulony na oferty z ograniczeniami typu „tylko 2 darmowe wypłaty miesięcznie”. W przypadku takiej firmy najlepiej sprawdzi się konto, które zapewnia bezpłatne lub nisko oprocentowane korzystanie z bankomatów – także tych obcych, czyli nienależących do danej instytucji.
Dodatkowo przed założeniem konta w konkretnym banku warto zorientować się, czy proponuje on jakieś bonusy za korzystanie z jego usług. Niektóre instytucje mają w ofercie promocje, które umożliwiają zdobycie premii za wykonywanie określonych aktywności w ramach nowo otwartego rachunku. Taki gratis będzie miłym dodatkiem, który pozytywnie wpłynie na atrakcyjność oferty.
Materiał sponsorowany