„W PEP2040 podejmowane są strategiczne decyzje inwestycyjne, mające na celu wykorzystanie krajowego potencjału gospodarczego, surowcowego, technologicznego i kadrowego oraz stworzenie poprzez sektor energii dźwigni rozwoju gospodarki”
– czytamy na stronie gov.pl deklaracje ministra klimatu Michała Kurtyki.
PEP nie jest całkowicie nowym dokumentem, ale konieczna była aktualizacja wcześniejszej wersji projektu. Oczywiście jest to spowodowane pandemią koronawirusa i skutkami gospodarczymi sytuacji, której wcześniej nikt na świecie nie był w stanie przewidzieć. Poza tym w Unii Europejskiej obecnie kładziony jest mocny nacisk na rozwój nowych technologii – to także zostało uwzględnione w najnowszym projekcie.
Przekazujemy dziś nową wersję „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.” do dalszych prac w rządzie. Będzie ona oparta na 3 filarach: sprawiedliwej transformacji, budowie równoległego, zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobrej jakości powietrza. https://t.co/L1RhWNccq1
— Michał Kurtyka (@KurtykaMichal) September 8, 2020
Jak podaje Ministerstwo Klimatu, „Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku” oparta została na trzech filarach:
- sprawiedliwa transformacja
- zeroemisyjny system energetyczny
- dobra jakość powietrza
Sprawiedliwa transformacja: głównym celem jest skierowanie w ciągu 10 lat do regionów uzależnionych od wydobycia paliw kopalnych 60 ml zł pochodzących z funduszy unijnych. Zakłada się również stworzenie 300 tys. nowych miejsc pracy, które powstaną wraz z rozwojem branży energetyki odnawialnej.
Zeroemisyjny system energetyczny: kluczowym celem jest stworzenie w ciągu 20 lat zeroemisyjnego systemu energetycznego. Inwestycja jest ogromna, a jej koszty liczone są w dziesiątkach miliardów złotych.
„Ten system musi powstać, bo bez niego nie utrzymamy ciągłości zaopatrzenia w energię elektryczną. To ogromne wyzwanie, ponieważ musi być on co najmniej wielkości obecnego systemu, a obecnie ok. 70 proc. mocy ma ponad 30 lat”
– podkreślił w rozmowie z PAP minister Kurtyka.
A na stronie gov.pl dodatkowo czytamy: „W 2040 r. ponad połowę mocy zainstalowanych będą stanowić źródła zeroemisyjne. Szczególną rolę odegra w tym procesie wdrożenie do polskiego systemu elektroenergetycznego morskiej energetyki wiatrowej i uruchomienie elektrowni jądrowej. Będą to dwa strategiczne nowe obszary i gałęzie przemysłu, które zostaną zbudowane w Polsce”.
Dobra jakość powietrza: w założeniu chodzi o rezygnację z węgla wykorzystywanego w ciepłownictwie indywidualnym; w miastach do 2030 r., a na terenach wiejskich termin jest o 10 lat dłuższy. Paliwa kopalne mają zastąpić inne źródła ciepła.
„Zmiany te doprowadzą do gruntownej poprawy jakości powietrza, redukcji emisji zanieczyszczeń, a przez to poprawy jakości życia społeczeństwa”
– powiedział minister Kurtyka.