10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Ekspansja lidera na obce rynki

Rynek surowców, szczególnie takich jak węgiel koksowy i koks, od lat charakteryzuje się dużą zmiennością. Nie dalej jak dwa lata temu cena węgla koksowego wynosiła niewiele powyżej 100 dol., w pierwszym półroczu 2022 roku okresowo przekraczała 600 dol. Silne wzrosty i spadki koniunktury są wpisane w uwarunkowania rynków, na których funkcjonuje Jastrzębska Spółka Węglowa, największy w Unii Europejskiej producent węgla koksowego.

fot. mat. pras.

JSW od lat buduje pozycję stabilnego, przewidywalnego lokalnego dostawcy węgli koksowych i koksu, niezależnie od koniunktury. Grupa pokazała, że potrafi funkcjonować zarówno w dobrych, jak i złych warunkach rynkowych.

Spółka przygotowana do trudnych wyzwań

W czasie głębokiego kryzysu: pandemii COVID-19 – mimo drastycznego spadku produkcji stali, problemów finansowych własnych i kontrahentów oraz trudności produkcyjnych – Grupa JSW w pełni realizowała zobowiązania. Nie tylko nie utraciła żadnego z kontraktów, ale też wzmocniła swoją pozycję rynkową. W konsekwencji zostały zawarte wieloletnie, sięgające 2030 roku umowy z kluczowymi odbiorcami. W okresie najwyższej koniunktury, dzięki konsekwentnej realizacji przyjętej polityki handlowej, Grupa JSW osiągnęła najwyższy w historii zysk ze sprzedaży oraz wynik finansowy netto, co pozwoli finansować niezbędne inwestycje zarówno w segmencie węglowym, jak i koksowym, nawet w przypadku obniżenia koniunktury. Dla wielu kontrahentów Jastrzębska Spółka Węglowa jest strategicznym partnerem dostarczającym 60–80 proc. zużywanego przez nich węgla. Koksownie wchodzące w skład Grupy Kapitałowej JSW mają niezaprzeczalną przewagę – własną bazę surowcową, co uodparnia je na wszelkie zakłócenia logistyczne.

JSW wesprze Ukrainę w powojennej odbudowie

Znaczącym uczestnikiem europejskiego rynku stalowego i koksowniczego była Ukraina. W wyniku działań wojennych znaczna część potencjału produkcyjnego została zniszczona lub przeszła w ręce Rosjan. Po zakończeniu konfliktu odbudowa Ukrainy będzie wymagać wsparcia, otworzy się duży, wymagający rynek, a JSW jako największy regionalny producent węgla koksowego i koksu aktywnie będzie w nim uczestniczyć.

Odbiorcą ponad 90 proc.  węgla do celów energetycznych produkowanego przez kopalnie JSW jest krajowa energetyka zawodowa. Za granicę trafia niewielka ilość w ramach transakcji pakietowych. Węgiel koksowy jest eksportowany w znacznie większym zakresie, co wynika ze specyfiki rynku. Około 70 proc. węgla koksowego jest zużywane w kraju, w tym ponad 40 proc. jest przerabiane na koks w koksowniach grupy. Pozostałe 30 proc. jest wysyłane na rynek UE. Na rynku krajowym nie występuje zapotrzebowanie mogące pokryć pełną produkcję JSW węgla koksowego, a JSW od wielu lat współpracuje z największymi europejskimi koncernami stalowymi.

Koks skutecznie konkuruje na zagranicznych rynkach

Głównym produktem eksportowym grupy jest koks, który znajduje nabywców nie tylko w UE, ale również na rynkach zamorskich. To ważny segment biznesu JSW, element dywersyfikacji rynku i zabezpieczenia przed spadkiem koniunktury w Europie.

Kierunki zamorskie dla JSW to głównie Indie i Algieria. W przeszłości spółka realizowała również wysyłki m.in. do Chin, Wietnamu, Malezji, Turcji. Poziom sprzedaży zamorskiej jest uwarunkowany sytuacją na europejskim rynku stalowym – za morze JSW wysyła nadwyżki, których nie jest w stanie ulokować lokalnie.

Sprzedaż węgla koksowego realizowana jest głównie na rynku krajowym, austriackim, czeskim i słowackim, co pozwala uzyskać spółce premię geograficzną. Sprzedając go poza Europę, oprócz utraty premii geograficznej, musiałaby ona ponieść znacznie wyższe koszty logistyczne. Poza tym w sytuacji importu przez kraje UE ok. 40 mln ton węgla koksowego wysyłanie węgla z JSW w ramach eksportu zamorskiego byłoby nielogiczne.

Koks – jako surowiec już przetworzony i znacznie droższy – skutecznie konkuruje na rynkach zamorskich. Warto wiedzieć, że Polska i Chiny to najwięksi globalni eksporterzy koksu. Dzięki takiemu podziałowi JSW tworzy bufor bezpieczeństwa. Mając dwie silne nogi – węgiel i koks – oraz różne rynki zbytu, jest mniej wrażliwa na cykle koniunkturalne.

 

 



Źródło: redakcja

redakcja