Szefowa koordynującego wydarzenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz ujawniła szczegóły planowanego na środę Dnia Innowacji w pawilonie polskim na COP24.
Każdy dzień w pawilonie polskim na szczycie klimatycznym w Katowicach ma swój temat.
Pawilon polski codziennie przedstawia nowe odsłony i nowe podejścia do tematów środowiskowych. W środę – jako MPiT – jesteśmy gospodarzem; będziemy mówili przede wszystkim o modelu gospodarki o obiegu zamkniętym. Skończyliśmy w ministerstwie prace nad strategicznym dokumentem: Mapą drogową transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, który będzie nakładał konkretne, ważne wymagania na producentów. Będziemy mówili, w jaki sposób wydłużyć cykl życia produktów, w jaki sposób sprawić, aby odpad stał się surowcem, co to znaczy ecodesign (ekoprojektowanie, projektowanie z uwzględnieniem wpływu na środowisko – przyp. red.)
- zapowiedziała minister.
Szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wyjaśnia, że w całym wydarzeniu weźmie udział wielu specjalistów z całego świata, z uniwersytetu w Camebridge, ze Skandynawii, ze Stanów Zjednoczonych.
Będziemy o tym rozmawiać, ale będziemy też prezentować konkretne technologie, które już ten model gospodarki o modelu zamkniętym wdrożyły.
- dodała minister przedsiębiorczości i technologii.
Emilewicz nawiązała już do tej tematyki w dyskusji podczas panelu nt. wyzwań dotyczących upowszechniania elektromobilności, zorganizowanego w polskim pawilonie we wtorek. Jak podkreśliła, nawiązując m.in. do wypowiedzi pozostałych uczestników, w modelu miksu energetycznego opartego w znacznej mierze o energię odnawialną największym wyzwaniem jest magazynowanie energii.
Mówię o tym w kontekście drugiego życia baterii – już kiedy wyciągamy je z pojazdu elektrycznego i potem np. budujemy z nich paczki - magazyny energii, to jest już przedłużenie cyklu. Ten cykl nie jest jeszcze zamknięty: nie możemy jeszcze powiedzieć w pełni o ecodesignie, że już wiemy, jak i kiedy odpad stanie się surowcem w kolejnym życiu, ale z pewnością dużą część pierwiastków ziem rzadkich jesteśmy w stanie odzyskiwać.
- zaznaczyła minister.
Zapowiadając środowy Dzień Innowacji w pawilonie polskim resort przedsiębiorczości i technologii zasygnalizował, że światowy trend transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym jest zgodny z Porozumieniem paryskim, na którego wdrożeniu w życie koncentruje się COP24. Kluczową rolę w tym trendzie odgrywają innowacje, a zmiana wymaga zaangażowania, oprócz administracji publicznej, m.in. przemysłu i organizacji pozarządowych.
Udziałowi tych trzech grup, a przede wszystkim roli innowacji w procesie przejścia w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, poświęcony ma być Dzień Innowacji
Według opisu ministerstwa „gospodarka o obiegu zamkniętym” oznacza odstąpienie od działania na zasadzie „weź, wyprodukuj, wyrzuć”. W modelu tym surowce wykorzystywane są w gospodarce możliwie jak najdłużej, ich wartość jest maksymalizowana, ilość generowanych odpadów i emisji - minimalizowana, a – jeśli już powstaną – zagospodarowywane są w sposób optymalny, z punktu widzenia gospodarczego i środowiskowego.
Priorytetami przygotowanej przez MPiT Mapy drogowej transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym są: zrównoważona produkcja przemysłowa oraz konsumpcja, biogospodarka i nowe modele biznesowe. Ich realizacji służyć będą odpowiednie warunki, m.in. prawne. Administracja publiczna zamierza wprowadzić je w najbliższych latach, czemu towarzyszyć ma szeroko pojęta edukacja i promocja zagadnienia.