W projekcie rozporządzenia Komisji Europejskiej o zapobieganiu rozpowszechnianiu treści terrorystycznych online najważniejszym obowiązkiem ma być właśnie usuwanie lub uniemożliwianie dostępu do treści terrorystycznych w ciągu 1 godziny od momentu otrzymania stosownego nakazu uprawnionego organu. Nowe regulacje mają objąć nie tylko gigantów z branży cyfrowej , ale także małych i średnich dostawców usług hostingu, o ile tylko oferują swoje usługi w Unii Europejskiej.
Jak się okazuje, regulacje budzą jednak spore kontrowersje. Ich przeciwnicy wskazują, że wszystkie nakazy usunięcia treści terrorystycznych z Internetu powinny podlegać nadzorowi sądowemu i sugerują, że obowiązek ich usuwania w ciągu godziny od otrzymania stosownego nakazu uprawnionego organu nie jest dobrym rozwiązaniem. Spore kontrowersje budzi również kwestia wprowadzenia wysokich kar za niedotrzymanie tego terminu.
- Zgadzamy się z potrzebą wyeliminowania treści terrorystycznych z Internetu. Jednak wszystkie nakazy ich usunięcia, zanim decyzja trafi do firmy, podlegać powinny nadzorowi sądowemu. Tymczasem według nowych przepisów usunięcie takich treści może nakazać każda agencja rządowa, nawet nie mająca doświadczenia w walce z treściami ekstremistycznymi. Z kolei ich usuwanie w ciągu godziny stwarza ryzyko, że w pośpiechu mogą być eliminowane także inne treści, co byłoby sprzeczne z podstawowymi prawami obywateli w Europie. Lepszym rozwiązaniem byłoby, aby usługodawcy hostingowi działali szybko, w miarę swoich możliwości – przekonuje dr Aleksandra Musielak, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Przeciwnicy proponowanych rozwiązań zwracają uwagę, że wymóg usunięcia treści terrorystycznych w ciągu godziny może okazać się wyzwaniem dla podmiotów o mniejszych zasobach lub w przypadku otrzymania wiadomości w dzień wolny od pracy. Usługodawców z kolei niepokoi obowiązek zorganizowania dyżurów 24/7, co może być trudne przy ograniczonej liczbie pracowników.
Grzywny za nieusunięcie w ciągu godziny treści terrorystycznych z Internetu mają sięgać wysokości 4 proc. globalnego obrotu firmy.