W ręce policji wpadło dwóch groźnych chińskich cyberprzestępców. Do zatrzymania doszło w jednej z galerii handlowych w centrum Krakowa. Jak ustalili policjanci, obaj cudzoziemcy przyjechali miasta zaledwie dzień wcześniej i wynajęli pokój w jednym z hosteli na krakowskich Grzegórzkach.
W śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście – Zachód policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w KMP w Krakowie we współpracy z funkcjonariuszami Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie rozpracowali przestępczy proceder i zatrzymali 2 sprawców skimmingu bankomatowego.
Dogodnym miejscem do prowadzenia przestępczej działalności okazał się być bankomat na terenie jednej z krakowskich galerii. Na czytnik kart płatniczych sprawcy zamontowali tzw. nakładkę, w postaci urządzenia elektronicznego służącego do skanowania paska magnetycznego z numerem konta potencjalnych klientów. Na bankomacie zamontowana była również mini kamera, która nagrywała wprowadzane kody PIN. Taki zestaw urządzeń miał dostarczać przestępcom pełne dane z kart płatniczych, z których korzystali klienci bankomatu. Zwykle informacje w postaci numeru konta sprawcy nagrywają na pasek magnetyczny czystych kart, a wypłata tak spreparowanymi kartami dokonywana jest w innym kraju niż nastąpiła kradzież danych.
Kiedy policjanci uzyskali informację, że na jednym z bankomatów w galerii najprawdopodobniej zamontowano nielegalne urządzenie, urządzili zasadzkę. Po pewnym czasie koło bankomatu pojawili się podejrzanie zachowujący się mężczyźni o azjatyckich rysach twarzy. Obaj zostali zatrzymani. U jednego z nich, w kieszeni ujawniono część urządzenia do kopiowania danych.
W trakcie przeszukania ich hotelowego pokoju funkcjonariusze zabezpieczyli 2 laptopy oraz 4 dyski zewnętrzne z najprawdopodobniej z pozyskanymi nielegalnie danymi bankowymi, 4 gotowe do zamontowania urządzenia do skanowania paska magnetycznego kart bankomatowych oraz kamerki, a także urządzenia do sczytywania i nagrywania danych na karty. Ujawniono także 45 czystych kart płatniczych, na które najprawdopodobniej zapisywane miały być dane z kart płatniczych oszukanych klientów. Zabezpieczono także pieniądze w różnych walutach na kwotę ok. 20 tys. zł.
Obaj mężczyźni w wieku 43 i 31 lat usłyszeli zarzuty podrabiania środków płatniczych, za co grozi nawet 25 lat pozbawienia wolności, a także czynienia przygotowań do podrabiania oraz posługiwania się urządzeniami do uzyskiwania informacji, do której nie są uprawnieni. Cyberprzestępcy decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.