Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Ponad połowa Polaków nie zabezpiecza dostępu do smartfonów

Ponad połowa użytkowników z Polski (57%) nadal nie chroni w żaden sposób swoich urządzeń mobilnych, a tylko 20% korzysta z rozwiązań zabezpieczających przed kradzieżą - bez wątpienia jest to gratka dla kieszonkowców, którym uda się upolować smartfona. Z najnowszych danych wynika, że urządzenia mobilne wielu Polaków - a wraz z nimi coraz większa ilość poufnych informacji - są dostępne dla każdego.

TeroVesalainen; pixabay.com / Creative Commons CC0

Coraz więcej osób wykorzystuje swoje urządzenia mobilne do uzyskiwania dostępu do Internetu i różnej aktywności online, dlatego utrata urządzenia w wyniku kradzieży może potencjalnie stanowić większą szkodę i stratę niż kiedykolwiek wcześniej. Na przykład ponad 64% użytkowników z Polski twierdzi, że regularnie korzysta z Internetu na smartfonie, a niemal 25% regularnie uzyskuje dostęp do Sieci z tabletu.    
 
Gadżety te są wykorzystywane do przechowywania i wysyłania kilku rodzajów cennych danych. Na przykład ponad jedna trzecia Polaków (35%) używa swojego smartfona w celu korzystania z bankowości online, co naturalnie łączy się z dostępem do cennych informacji finansowych. Ponadto ponad połowa 54% regularnie wchodzi ze swoich smartfonów na konta e-mail, a 50% wykorzystuje je do aktywności na portalach społecznościowych – w obu przypadkach w grę wchodzi ogromna ilość poufnych danych.    
 
Jednak posiadanie wielu cennych danych na urządzeniach mobilnych nie idzie w parze ze świadomością i bezpieczeństwem – mniej niż połowa użytkowników z Polski (48%) osób chroni takie urządzenia za pomocą hasła, a jedynie 19% szyfruje swoje pliki i foldery w celu uniemożliwienia nieautoryzowanego dostępu. A zatem, jeśli urządzenia te wpadną w niepowołane ręce, wszystkie te dane – od prywatnych kont, po zdjęcia, wiadomości, a nawet dane finansowe – mogą stać się dostępne dla obcych osób.    
 
Nawet w przypadku zgubienia urządzeń chronionych przy pomocy haseł konsekwencje mogą okazać się poważne. Na przykład zaledwie 33% Polaków tworzy kopie zapasowe swoich danych, a tylko 20% wykorzystuje funkcje ochrony przed kradzieżą na urządzeniach mobilnych, co oznacza, że w przypadku utraty urządzeń ich poprzedni właściciele mogą bezpowrotnie stracić dostęp do swoich prywatnych informacji oraz kont online.    
 
Urządzenia mające stałe połączenie internetem umożliwiają dostęp do istotnych informacji z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Z tego względu choć dla użytkowników są niezwykle wygodne, stają się cennym łupem dla cyberprzestępców, a nawet zwykłych kieszonkowców. Nie stosując żadnych podstawowych zabezpieczeń, takich jak choćby hasła lub kilkustopniowe uwierzytelnianie sami ułatwiamy im zadanie.

 

 



Źródło: niezalezna.pl, Newsrm.tv

#nowe technologie #cyberbezpieczeństwo #hakerzy #smartfon

redakcja