Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Oszustwo na... premiera? Tego jeszcze nie było! „Rogalska płakała”. UWAGA na fake newsy. Nie daj się nabrać!

Znane są formy oszustw metodą na wczuczka lub policjanta. Tym razem jednak internetowi oszuści przekraczają kolejne granice. Tym razem w sieci pojawił się "artykuł" zachwalający pewną aplikację do pomnażania pieniędzy, w którym głównym bohaterem jest rzekomo... premier Mateusz Morawiecki. Według wyssanego z palca tekstu, polski rząd zainwestował we wspomniane narzędzie krocie, szef rady ministrów start projektu ogłaszał na swoim profilu w mediach społecznościowych, a na własnej skórze jego funkcjonowanie sprawdziła... prezenterka telewizyjna Marzena Rogalska. Same kłamstwa!

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
pixabay

Na jednym z portali internetowych pojawił się tekst, w którym czytamy:

- Podczas pojawienia się na programie "Dzień Dobry" przez szyfrowane połączenie wideo, premier Mateusz Morawiecki ogłosił uruchomienie przez rząd nowej platformy o nazwie Profit Maximizer, rewolucyjnego oprogramowania, które pomoże obywatelom zarabiać pieniądze z domu poprzez automatyczne handlowanie. Premier powiedział, że ten algorytm został opracowany przez niektórych z najlepszych naukowców i inżynierów na świecie.

To nie wszystko. Z pseudo-artykułu dowiadujemy się również, że "rząd Polski zainwestował miliardy dolarów, aby udostępnić to wszystkim użytkownikom", a celem "jest walka z inflacją poprzez pomaganie milionom Polaków w zarabianiu pieniędzy".

Artykuł napisany jest bardzo nieskładnie i można sądzić, że jego treść została wygenerowana z wykorzystaniem algorytmu sztucznej inteligencji. Z wyssanych z palca informacji, które nie mają z rzeczywistością nic wspólnego, dowiadujemy się również, że owo oprogramowanie testowała na swoim telefonie Marzena Rogalska. Manipulacja nie opiera się jednak wyłącznie na samym tekście. W środku zamieszczono nawet zdjęcia, które są fotomontażem.

screen ze spreparowanego tekstu - nowa forma internetowego oszustwa
screen ze spreparowanego tekstu - nowa forma internetowego oszustwaprint screen / arch.

- Marzena otworzyła aplikację i zarejestrowała się w ciągu kilku minut. Następnie dokonała swojego pierwszego depozytu w wysokości 250 euro. Po obserwowaniu oprogramowania przez 15 minut Marzena zaczęła płakać. "Nie mogę w to uwierzyć. Ta technologia pomoże tak wielu potrzebującym ludziom. Moje pieniądze się potroiły i nie minęła nawet godzina!

- wymyśla poleswealthguide.me.

I dodaje: "Premier umieścił również to ogłoszenie na swoim koncie Twitter. Zachęca wszystkich do rozpoczęcia pracy, aby mogli szybko zacząć zarabiać pieniądze". Oczywiście twitterowy wpis jest spreparowany, a jego kliknięcie przekierowuje na stronę naszpikowaną złośliwym oprogramowaniem. Jedno kliknięcie dzieli nas zatem od zainfekowania swojego komputera lub urządzenia mobilnego szkodliwym wirusem lub oprogramowaniem szpiegującym.

spreparowany wpis na Twitterze - nowa forma oszustwa internetowego
spreparowany wpis na Twitterze - nowa forma oszustwa internetowegoprint screen / arch.

Cały tekst jest fake newsem, a stojący za nim ludzie przekroczyli kolejną granicę - internetowe oszustwa przybierały już różne formy, dotąd jednak nie wykorzystywano w tym celu wizerunku premiera.

 



Źródło: niezalezna.pl

#premier Mateusz Morawiecki #oszustwa internetowe #hackerzy #cyberbezpieczeństwo

Magdalena Żuraw