Możliwości inteligentnego domu są często idealizowane, przedstawiane jako domowy raj – lodówka sama zamawia brakujące artykuły spożywcze, odkurzacz samodzielnie jeździ z pokoju do pokoju, a zmiana termostatu jest równie prosta jak ściągnięcie aplikacji w telefonie. Jednak pod powłoką tego z pozoru zawsze dostępnego wnętrza i bezproblemowo połączonych ze sobą jego elementów kryją się poważne wątpliwości dotyczące prywatności i cyberbezpieczeństwa twierdzą eksperci z firmy Check Point.
Obawy te zostały przedstawione w bardzo dramatyczny sposób w drugim sezonie serialu o współczesnych cybertechnologiach „Mr. Robot”. W jednym z odcinków w inteligentnym domu telewizor i wieża stereo włączają się i wyłączają zupełnie losowo, temperatura wody pod prysznicem zmienia się nagle z wrzątku na lodowatą, a klimatyzacja przełącza się na temperaturę arktyczną. Ktoś zhakował inteligentny dom, zmuszając właściciela do wyprowadzenia się. Czy ten scenariusz mógłby wydarzyć się w prawdziwym życiu, czy pozostaje tylko mrzonką hollywoodzkiego scenarzysty? Jak blisko mu do rzeczywistości? Zbyt blisko by czuć się bezpiecznie.
W 2013 r. reporterzy z Forbesa opisali, w jaki sposób udało im się uzyskać zdalną kontrolę nad inteligentnym domem, co umożliwiło im manipulowanie światłami i usługami wodnymi. Badacze z University of Michigan ujawnili błędy w platformie SmartThings firmy Samsung, która pozwoliła im uruchomić alarmy dymne i otworzyć drzwi. Zespół badawczy Check Point znalazł z kolei luki w urządzeniu telewizyjnym, które umożliwiłyby hakerom dostęp do innych sieci domowych podłączonych do urządzenia i sterowanie nimi.
Pojawienie się urządzeń typu „cyfrowy asystent”, takich jak Amazon Echo i Google Home, stanowi nowe wyzwanie dla bezpieczeństwa cybernetycznego inteligentnego domu. 35 milionów Amerykanów korzysta z asystenta cyfrowego aktywowanego głosem co najmniej raz w miesiącu – a te urządzenia, z ich stale włączonymi mikrofonami i dostępem do bardzo osobistych danych, są atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców.
Niedawno firma Check Point odkryła lukę w platformie LG Smart ThinQ, która mogłaby umożliwić hakerom przejęcie kontroli nad różnymi urządzeniami gospodarstwa domowego, od piekarników i lodówek po odkurzacze.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
W wielu przypadkach inteligentne urządzenia domowe i platformy są zaprojektowane przede wszystkim pod kątem łączności i przyjazności dla użytkownika, a bezpieczeństwo jest kwestią drugorzędną.
Według ekspertów Check Pointa wiele urządzeń ma ograniczoną pojemność procesora i pamięci, co utrudnia ich zabezpieczenie. Po wykryciu luki, łatka, która zostanie wypuszczona przez producenta, prawdopodobnie nie zostanie automatycznie przekazana do urządzenia i zaktualizowana… pozostawiając urządzenie otwarte dla potencjalnego ataku.
Nawet jeśli urządzenie ma wbudowane funkcje zabezpieczeń, często użytkownik jest odpowiedzialny za wdrożenie tych funkcji. Niezależnie od tego, czy chodzi o konfigurowanie szyfrowania danych, zmianę haseł czy pobieranie najnowszej wersji oprogramowania. Jednak wiadomo już, że większość użytkowników nie traktuje cyberbezpieczeństwa wystarczająco poważnie: ostatnie badanie wykazało, że ponad 50% firm, korzystających z inteligentnych urządzeń, nie zmienia domyślnego hasła po ich zakupie.
- Jeśli jest coś, czego nauczyliśmy się przez ponad 20 lat w branży cyberbezpieczeństwa, to fakt, że zawsze, gdy nowe urządzenie komputerowe zostanie uruchomione… ktoś, gdzieś, znajdzie sposób na włamanie się do niego. – mówi Oded Vananu, szef działu badań podatności produktów w firmie Check Point Software Technologies.
Bądź mądrzejszy niż Twój inteligentny dom
Dobrą wiadomością jest to, że istnieją praktyczne środki, które możemy (i powinniśmy) wdrożyć, aby lepiej zabezpieczyć inteligentne urządzenia i sieci w domu przed hakerami i próbami cyfrowych włamań.
Oto kilka przydatnych wskazówek:
1. Zabezpiecz swoją sieć bezprzewodową
2. Upewnij się, że twoja sieć bezprzewodowa jest zabezpieczana za pomocą WPA2 i że używasz silnego, złożonego hasła.
3. Nadaj sieci unikalną nazwę. Nie ujawniaj swojego imienia i nazwiska ani nie używaj swojego numeru telefonu jako nazwy użytkownika lub hasła – może to być bardzo łatwe do wykrycia i włamania się.
4. Ogranicz urządzenia, które mogą uzyskać dostęp do Twojej sieci, i nigdy nie udostępniaj ich publicznie.
5. Utwórz dwie osobne sieci Wi-Fi
6. Użyj jednej sieci dla komputerów, tabletów i smartfonów, które powinny być wykorzystywane do bezpiecznej bankowości internetowej i zakupów. Druga sieć powinna być wydzielona dla inteligentnych urządzeń. Taki zabieg pozwoli lepiej chronić Twoje dane.
7. Dbaj o siłę haseł
8. Upewnij się, że pierwszą rzeczą, jaką robisz przy zakupie inteligentnego urządzenia domowego, jest natychmiastowa zmiana domyślnego hasła.
9. Zmień każde hasło, aby było bardziej złożone i upewnij się, że jest ono inne niż reszta używanych przez Ciebie haseł.
10. Zalecana jest również zmiana nazwy użytkownika urządzeń.
11. Użyj zapory sieciowej, aby zabezpieczyć sieć domową
12. Zapora pozwala kontrolować i ograniczać połączenia przychodzące.
13. Inteligentne urządzenia zawierają szczegółowe informacje na temat portów, protokołów sieciowych i adresu IP. Włączenie osobistej zapory ogniowej zablokuje niepożądany ruch na określonych portach, zapewniając większe bezpieczeństwo.
14. Systematycznie aktualizuj programy oraz firmware
15. Sprawdzaj na stronie internetowej producenta, czy dostępne są aktualizacje oprogramowania. Jeśli tak, zastosuj je. Posiadanie aktualnej wersji oprogramowania zmniejszy prawdopodobieństwo ataku, który jest oparty na starym exploicie.