Według raportu Cisco Visual Networking Index: Global Mobile Data Traffic Forecast Update, 2016–2021 White Paper. W ciągu ostatnich 5 lat liczba danych wytwarzanych przez smartfony wzrosła 18-krotnie, osiągając poziom ponad 7 eksabajtów miesięcznie (równowartość 7340031.85 terabajtów). Najwięcej danych generują dziś użytkownicy urządzeń mobilnych z systemem operacyjnym Android. Jednak skala danych wytwarzanych przez smartfony to jedno – drugą kwestią jest bezpieczeństwo. Urządzenia mobilne przechowują dziś bowiem cenne dla nas informacje: zarówno te prywatne jak i służbowe.
Zagrożenia mobilne wbrew pozorom są zjawiskiem całkiem realnym. Jak chronić przed nimi swój smartfon?
Współcześni biznesmeni coraz rzadziej pracują przy swoich służbowych biurkach. Preferują raczej mobilny styl pracy, który wiąże się m.in. ze zwiększonym wykorzystaniem publicznych sieci Wi-Fi. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Pew Research Center, niemal co drugi użytkownik internetu w USA (54 proc. badanych) loguje się do sieci właśnie za pośrednictwem publicznych punktów Wi-Fi. Głównie po to, by odebrać lub wysłać wiadomości e-mail albo sprawdzić portale społecznościowe.
Wśród użytkowników urządzeń mobilnych panuje błędne przekonanie, że publiczne sieci Wi-Fi są bezpieczne. Szczególnie te dostępne w zaufanych lokalizacjach, takich jak popularne kawiarnie, hotele czy lotniska. Choć jest to wygodne, to łączenie się z sieciami publicznymi może narazić nas na ataki i zagrozić bezpieczeństwu informacji osobistych oraz służbowych przechowywanych na smartfonie. Dlatego, przy prowadzeniu mobilnego trybu pracy potrzebne są rozwiązania systemowe, które pozwolą w pełni wykorzystać potencjał mobilności, jednocześnie zapewniając najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa danych. W miarę możliwości warto również do minimum ograniczyć korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi.
Co niezwykle intrygujące, wraz z upowszechnieniem na rynku urządzeń mobilnych, granica między przestrzenią zawodową i osobistą coraz bardziej się rozmywa. Na tym samym urządzeniu mobilnym przechowywanych jest coraz więcej ważnych aplikacji, informacji i wiadomości – zarówno tych zawodowych, o najwyższym stopniu poufności, jak i prywatnych. Warto w tym celu zadbać o wydzielenie bezpiecznej przestrzeni oddzielonej od innych aplikacji, wiadomości i informacji, tworząc dodatkową warstwę zabezpieczeń.