Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Co nas czeka w 2025 roku? Roboty przewodnicy i inne wizje przyszłości

Huawei opublikował raport Global Industry Vision (GIV) 2025, zawierający ilościowe i jakościowe prognozy dotyczące przyszłości przemysłu i społeczeństwa. Według raportu, do 2025 r. wszystkie urządzenia będą wyposażone w czujniki zbierające bodźce z otoczenia oraz będą wzajemnie połączone, prowadząc nas do w pełni inteligentnego świata. GIV 2025 przewiduje, że do tego czasu liczba osobistych inteligentnych urządzeń osiągnie 40 mld, a całkowita liczba połączeń na całym świecie osiągnie 100 mld, tworząc gospodarkę cyfrową o wartości 23 bln dolarów.

TheDigitalArtist; pixabay.com / Creative Commons CC0

- To pierwszy raport GIV opublikowany przez Huawei. Opierając się na danych i prognozach dotyczących przyszłości, dążymy do opracowania branżowego planu inteligentnego świata napędzanego przez technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT). Naszym celem jest zbudowanie fundamentów, które umożliwią prawdziwą transformację zróżnicowanego ekosystemu branży ICT, a także współpraca  z naszymi globalnymi partnerami w celu zbudowania w pełni połączonego, inteligentnego świata – powiedział William Xu, dyrektor zarządu i dyrektor ds. marketingu strategicznego w Huawei.

 
Raport Global Industry Vision 2025 przedstawia trzy wizje przyszłości:

Wizja 1: Wszystkie urządzenia wyposażone w czujniki, więcej połączeń o lepszej jakości, inteligentny świat staje się rzeczywistością
Zgodnie z GIV 2025 inteligentny świat stanie się rzeczywistością, gdy wszystkie urządzenia będą wzajemnie połączone oraz wyposażone w czujniki zbierające bodźce z otoczenia. Do 2025 r. na całym świecie powstanie 40 mld inteligentnych urządzeń osobistych i 100 mld połączeń. Głównym źródłem tej liczby połączeń będzie Internet wykorzystywany przez przemysł. Ogromne ilości danych generowane przez czujniki wszystkich urządzeń będą szeroko zintegrowane w licznych gałęziach gospodarki, tworząc nowe obszary, takie jak przemysłowy Internet Rzeczy (Industrial Internet of Things) czy pojazdy połączone (Connected Vehicles).
Dzięki większej liczbie połączeń, o lepszej jakości, ruch danych będzie gwałtownie wzrastał, a większość  z niego będzie pochodzić z usług wideo. Do 2025 r. rynek VR w chmurze osiągnie bowiem wartość 292 mld USD.
GIV 2025 opisuje przyszłość, w której rola inteligentnych urządzeń i robotów nie będzie ograniczać się tylko do bycia narzędziem, staną się one także asystentami. Do 2025 r. wskaźnik penetracji rynku przez inteligentnych asystentów wyniesie 90%, z czego 12% domów będzie wyposażonych w roboty do inteligentnej obsługi serwisowej. Na przykład, dzięki robotom „przewodnikom” 39 mln niewidomych  i 246 mln  osób niedowidzących na świecie będzie prowadzić normalne życie.  

Wizja 2: +Intelligence: Wspieranie nowych obszarów działalności biznesowej  i stymulowanie dynamicznego rozwoju przemysłu  
Zgodnie z GIV 2025, dzięki szybkim połączeniom, chmurze opartej na IoT (Internet rzeczy) i AI (sztuczna inteligencja), platformy typu „+Intelligence” pomogą przedsiębiorstwom osiągnąć dynamiczny rozwój za sprawą inteligentnej pomocy, analizy oraz podejmowania decyzji.
Do 2025 r. inteligentna technologia będzie szeroko stosowana w przemyśle transportowym, w którym ponad 60 mln pojazdów będzie podłączonych do sieci 5G, a 100% nowych pojazdów będzie podłączonych do Internetu. Po włączeniu inteligencji do produkcji, technologie ICT będą się szybciej łączyć z technologią operacyjną (OT). Zapewni to korzyści dla innowacji, przemysłu, łańcucha wartości i ekosystemu jako całości. Wdrażając inteligentne rozwiązania w miastach, urbaniści będą mogli tworzyć nowe ścieżki zrównoważonego rozwoju w zarządzanie bezpieczeństwem, planowanie transportu i innych dziedzinach, umożliwiając mieszkańcom miasta cieszenie się bezpieczeństwem, wygodą i wysokim standardem życia, zapewnionym dzięki cyfrowym technologiom.

Wizja 3: Masowe innowacje: wykorzystanie możliwości gospodarki cyfrowej o wartości  23 bln dolarów
Huawei przewiduje, że wartość gospodarki cyfrowej wyniesie 23 bln dolarów. Stąd też wartość platform +Intelligence będzie szeroko wykorzystywana przez przemysł wytwórczy, usługowy, transportowy oraz wiele innych gałęzi gospodarki.

– Efekty innowacji będą widoczne gołym okiem. Inteligentny świat przekształci przemysł i zrodzi jego nowe gałęzie Umożliwi on również przedsiębiorstwom wyjście poza obecne ścieżki wzrostu i osiągnięcie dynamicznego rozwoju, a jednocześnie nada ogromny bodziec innowacjom – zaznaczył William Xu.  

Metodologia
Raport GIV 2025 powstał na bazie doświadczeń Huawei i spostrzeżeń dotyczących trendów w branży, przy wykorzystaniu przez firmę własnej, unikalnej metodologii badawczej. Przyjmuje ona kombinację analizy danych i tendencji w celu opracowania globalnych trendów w zakresie ICT oraz określenia planu dla branży. Dane wykorzystane w GIV 2025 obejmują ponad 170 krajów i regionów. Przedmiotowe sprawozdanie obejmuje trzy wymiary (połączone urządzenia, czujniki i inteligentne urządzenia) oraz 37 pomiarów, w tym ilość generowanych danych, odsetek przedsiębiorstw stosujących sztuczną inteligencję oraz liczbę inteligentnych urządzeń osobistych.

 



Źródło: niezalezna.pl, huawei.com, multipr.pl

#nowe technologie #robotyzacja #przyszłość #innowacje

redakcja