Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Poprawa koniunktury w handlu i przemyśle

W lutym poprawiła się koniunktura w przemyśle - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wyniósł 4,5 ( 2,7 w styczniu).

pixabay.com/CC0 Public Domain
pixabay.com/CC0 Public Domain
W lutym poprawiła się koniunktura w przemyśle - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wyniósł 4,5 ( 2,7 w styczniu). Oceny sytuacji w budownictwie są lepsze niż przed miesiącem, ale nadal negatywne.

Poprawę koniunktury zauważyli dyrektorzy 16,4 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 11,9 proc.
GUS podał, że w lutym dyrektorzy przedsiębiorstw z większości badanych branż zgłaszają korzystne oceny koniunktury, lepsze od tych sprzed miesiąca.

Branża budowlana jest mniej pesymistyczna niż w styczniu. Koniunktura wyniosła minus 6,8 (przed miesiącem minus 9,8). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 22,8 proc. (przed miesiącem odpowiednio 14,5 proc. i 24,2 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznały, że ich sytuacja się nie zmieniła.

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w lutym na poziomie plus 4,6 wobec plus 2,5 w styczniu, a w handlu detalicznym na poziomie plus 7 wobec plus 6,3 w styczniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Jak podał GUS, poprawę koniunktury w handlu hurtowym sygnalizuje 16,1 proc. badanych przedsiębiorstw, a pogorszenie – 11,5 proc. (przed miesiącem odpowiednio 15,2 proc. i 12,7 proc.). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja się nie zmieniła.

GUS podał, że poprawę koniunktury w handlu detalicznym sygnalizuje 16,6 proc. badanych przedsiębiorstw, a pogorszenie – 9,5 proc. (przed miesiącem odpowiednio 16,3 proc. i 10,0 proc.). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja się nie zmieniła.

W handlu hurtowym i detalicznym odmiennie są formułowane diagnozy sprzedaży. Dla handlu detalicznego są one korzystne, ale ostrożniejsze niż w styczniu. Stan zapasów towarów jest nadal uznawany za nadmierny. Możliwy jest niewielki wzrost zatrudnienia, bardziej znaczący od zapowiadanego przez przedsiębiorców od czerwca 2008 r. Dyrektorzy firm przewidują wzrost cen.

W przypadku handlu hurtowego diagnozy sprzedaży są negatywne, po raz pierwszy od lutego ub. r. Oceny sytuacji finansowej są bardziej niekorzystne od opinii zgłaszanych od listopada ub. r. Przewidywania w tym zakresie wskazują, że w najbliższych trzech miesiącach sytuacja finansowa może się nie zmienić. Stan zapasów towarów jest uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny, choć w nieco mniejszym stopniu niż sygnalizowali to od stycznia 2011 r. Poziom zamówień towarów u dostawców może zostać nieznacznie zwiększony. Zapowiadany jest niewielki wzrost zatrudnienia. Przedsiębiorcy prognozują, że ceny towarów mogą rosnąć.

 



Źródło: PAP,GUS

#przemysł #handel #GUS

Marek Nowicki