- Moim zdaniem, ważne, by budować naszą politykę opartą o patriotyzm gospodarczy, wtedy wzrasta zaufanie do państwa. Patriotyzm jest fundamentem - tam, gdzie jest patriotyzm państwowy tam pojawi się również patriotyzm gospodarczy – stwierdził wicepremier, minister rozwoju oraz finansów Mateusz Morawiecki.
Według niego warto zastanowić się, czy należy trzymać się obecnego limitu deficytu budżetowego w zakresie np. finansowania wydatków na obronność i - m.in. dzięki ich wzrostowi - tworzenia przestrzeni dla rozwoju innowacji.
- Chcemy trzymać się deficytu 3 proc., ale należy to przemyśleć i Unia Europejska powinna to też przemyśleć – stwierdził Morawiecki podczas wystąpienia w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, poinformowała agencja ISBnews.
- Więc patrząc na to z tej perspektywy nad nowymi mechanizmami, możemy inspirować UE, ale będziemy trzymać się tych reguł UE - podkreślił wicepremier.
Polityka fiskalna może - według wicepremiera - być użyta także w zakresie tzw. społecznego komponentu - rozwarstwienia społecznego, na które zwracają ostatnio uwagę m.in. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Bank Światowy.
- MFW i Bank Światowy bardzo podkreślają potrzebę zmniejszenie nierówności i rozwarstwienia i polityka fiskalna być może będzie musiała być użyta w tym zakresie - wskazał Morawiecki.
- Dzisiejszy świat jest światem zmiany paradygmatów - nie ma prowadzenia polityki gospodarczej bez społecznej, nie uwzględniając interesów najszerszych warstw społecznych. To jest zmiana na wiele lat i większy komponent solidarności społecznej, również w podatkach musi zaistnieć - podsumował wicepremier.
Źródło: niezalezna.pl,ISBnews
#gospodarka #Mateusz Morawiecki
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MP