„Rubel się umacnia pomimo wahań cen na rynkach towarowych” - powiedział Putin. „Oczywiście, musimy myśleć o tym, w jaki sposób te czynniki wpłyną na naszą gospodarkę” - dodał.
Podczas gdy ceny ropy ustabilizowały się, zyski Rosji kurczą się poprzez zmiany cen spowodowanych wahaniami walutowymi. Pozbawia to rząd przychodów i powoduje, że Rosja ma już największy deficyt finansowy od 2010 r. - podaje amerykański portal bloomberg.com.
Do połowy tego roku największy na świecie eksporter energii pozyskał jedynie 36 proc. zaplanowanego budżetu ze sprzedaży ropy i gazu. W tym samym okresie zeszłego roku było to 44 proc. - informuje rosyjskie Ministerstwo Finansów.
- Powiązanie rubla z cenami ropy jest bardzo wyraźne. Kiedy w maju cena ropy Brent była w pobliżu obecnych 47 dol. za baryłkę, rubel był zbliżony do poziomu 66 za 1 dolara -napisali Tom Levinson i Iskander Lutzko, analitycy Sbierbank CIB.
Rosja przygotowuje projekt budżetu na następne trzy lata po tym, jak Ministerstwo Finansów zaproponowało utrzymanie luki fiskalnej na poziomie 3,2 proc. w roku 2017.
Reklama