Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przeznaczy 300 mln zł z Programu Infrastruktura i Środowisko dla miast, które chcą kupić elektryczne autobusy i trolejbusy, a także zbudować stacje ładowania. Po raz pierwszy z programu będą mogły skorzystać miasta średniej wielkości.
„Konkurs ogłosiliśmy 4 czerwca, ale wnioski będzie można składać od 14 grudnia do 31 stycznia" – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik, który w resorcie odpowiada za Program Infrastruktura Środowisko. Dodał, że tak długi termin pozwoli miastom, które po raz pierwszy mają szansę na dofinansowanie transportu publicznego z tego programu, dobrze się przygotować do planowanego przedsięwzięcia.
Zasady konkursu są proste: jedno miasto może złożyć jeden wniosek o dofinansowanie, przy czym Unia Europejska dorzuca maksymalnie 85 proc. kosztów inwestycji. Do wzięcia jest 300 mln zł. Za te pieniądze samorząd może kupić nowe autobusy elektryczne albo nowe trolejbusy, które mają własne baterie. Wszystkie pojazdy będą musiały spełniać wymogi programu Dostępność Plus, czyli np. być przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. Za pieniądze unijne mogą też zbudować stacje ładowania.
Do tej pory z pieniędzy przeznaczonych z Programu Infrastruktura i Środowisko na komunikację miejską korzystały miasta wojewódzkie i otaczające je gminy. Miasta średniej wielkości były przede wszystkim beneficjentami programów regionalnych, którymi zarządzają władze poszczególnych województw. Z informacji ministerstwa wynika, że w najnowszym konkursie będą mogły wystartować 122 średnie miasta - ich lista znajduje się na stronach internetowych resortu.
„Miasta średnie są na tyle duże, że potrzebują sprawnego transportu publicznego i na tyle małe, że nie są stolicami województw, więc i budżety mają skromniejsze"
– tłumaczy wiceminister. I dodaje, że, „otwierając szerzej drzwi w takim konkursie zwiększamy siłę rażenia pakietu dla średnich miast, który uruchomiliśmy kilkanaście miesięcy temu”.
W czerwcu, jak informuje ministerstwo, odbędą się warsztaty dla miast, które będą chciały złożyć wniosek o dofinansowanie. Podczas spotkań będzie można, jak zauważa ministerstwo, porozmawiać o zasadach konkursu i wyjaśnić wątpliwości. Informacji o warsztatach trzeba szukać się na stronie internetowej Centrum Unijnych Projektów Transportowych, które w imieniu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju ocenia wnioski i przyznaje dofinansowanie.