- Przyjechaliśmy tutaj, żeby dać nadzieję na rozwój Stoczni Szczecińskiej i dać konkretne zamówienia, stworzyć popyt na statki, które będą tutaj budowane - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
- Jest to dla nas kluczowa część całej wielkiej strategii reindustrializacji Polski, polskiej gospodarki - powiedział Morawiecki w Szczecińskim Parku Przemysłowym podczas uroczystości położenia stępki pod budowę promu pasażersko-samochodowego dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.
Wicepremier przypomniał, że po upadku komunizmu, Stocznia Szczecińska bankrutowała kilka razy.
Ostatnio w 2002, w 2009 roku. Ale stawiana była właśnie w stan upadłości dlatego, że brakowało wyobraźni. Brakowało połączenia różnych elementów systemu gospodarczego w jedną całość - powiedział.
Premier Beata Szydło w odczytanym przez ministra gospodarki i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka liście podziękowała wszystkim, którzy "swą ciężką pracą i profesjonalizmem przyczynili się do sukcesu, jakim jest budowa promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej".
Jak napisała w liście premier "położenie stępki to w tradycji morskiej moment szczególny".
"Jest znakiem i zapowiedzią nowej wspaniałej jednostki, świadectwem fachowości i świadectwem twórców. Życzę, by stała się także symbolem odrodzenia polskiego przemysłu stoczniowego" - dodała szefowa rządu.
"Uroczystość położenia stępki pod budowę promu Ropax dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej to wydarzenie ważne i symboliczne dla wszystkich mających na sercu dobro naszej gospodarki" - oceniła premier. Zdaniem premier ta gałąź przemysłu może być jednym z najważniejszych elementów rozwoju polskiej gospodarki.
Szydło przypomniała, że "prom, którego budowę rozpoczynamy jest pierwszą nową jednostką, kupioną przez naszego armatora od niemal 40 lat w polskiej stoczni". "To także pierwszy statek, który po 8-letniej przerwie opuści dawną Stocznię Szczecińską" - wskazała.
"Położenie stępki pod prom dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej to symboliczny moment i początek przedsięwzięcia o istotnym znaczeniu gospodarczym" - podkreślił w liście do uczestników wydarzenia prezydent Andrzej Duda.
Prezydent ocenił, że jest to też symboliczny moment, ponieważ świadczy to o naszym dążeniu do odbudowy silnego sektora morskiego.
"Szczeciński Park Przemysłowy to ważne miejsce na gospodarczej mapie naszego kraju. Istniejąca tu infrastruktura przemysłu stoczniowego wykorzystywana jest do coraz donioślejszych przedsięwzięć (...) Mam nadzieję, że ta nowoczesna konstrukcja będzie zarówno chlubą stoczni i Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, jak i piękną wizytówką Polski coraz nowocześniejszej, stawiającej sobie coraz ambitniejsze cele" - napisał w liście prezydent.
Źródło: PAP,niezalezna.pl
#gospodarka #Szczecin #Stocznia Szczecińska
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
gb