Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Świat

Wschodnia flanka UE w centrum uwagi. Przywódcy spotykają się w Finlandii

Fińskie władze alarmują, że przyszły pokój między Rosją a Ukrainą może postawić wschodnie kraje UE w trudnej sytuacji. Temat ten ma być jednym z kluczowych punktów rozmów podczas szczytu państw wschodniej flanki w Helsinkach.

Autor: Mateusz Mol

Rosja stanowi zagrożenie dla Europy dziś i będzie zagrożeniem również jutro i w dalszej przyszłości. UE powinna położyć większy nacisk na inwestycje obronne właśnie na wschodnich granicach wspólnoty.  Europa jest chroniona przed zagrożeniem ze strony Rosji właśnie na wschodnim krańcu Unii Europejskiej

– powiedział szef fińskiego rządu Petteri Orpo przed rozpoczynającym się we wtorek w Helsinkach pierwszym w historii szczytem krajów flanki wschodniej UE.

Organizując wydarzenie „Eastern Flank Summit” w Helsinkach, fiński rząd chce przekazać, by w UE położono większy nacisk na obronę wschodniej granicy wspólnoty. Fińskie władze zaprosiły do Helsinek przywódców siedmiu państw UE: premiera Estonii Kristena Michala, premier Łotwy Evikę Silinę, prezydenta Litwy Gitanasa Nausede i szefa polskiego rządu Donalda Tuska, a także premiera Szwecji Ulfa Kristerssona, premiera Bułgarii Rosena Żelazkova i prezydenta Rumunii Nicu?ora Dana.

Celem tego spotkania – przekazano w komunikacie – jest rozpoczęcie konkretnej współpracy na rzecz wzmocnienia obronności krajów położonych na wschodniej granicy, a także omówienie sposobu zapewnienia finansowania krajów na wschodzie w kolejnych wieloletnich ramach finansowych UE.

Oprócz wtorkowego regionalnego szczytu w Helsinkach, w czwartek odbędzie się w Brukseli szczyt Rady Europejskiej, gdzie omawiane mają być między innymi kwestie obrony powietrznej i dronów.

Zdaniem Orpo niezwykle ważne jest, aby kraje na wschodnim krańcu miały wspólną wolę polityczną wpływania na politykę UE. Szef fińskiego rządu przestrzegł, że zawarcie pokoju między Rosją a Ukrainą może doprowadzić do tego, że wschodnie regiony UE, w tym Finlandia, znajdą się w „szczególnie trudnej sytuacji”. – Niezależnie od rodzaju porozumienia pokojowego, trzeba wypracować wspólne linie strategiczne i konkretne kroki naprzód – zwrócił uwagę fiński premier. Według niego zwłaszcza w relacjach z Rosją przy normalizacji stosunków, możliwe negocjacje handlowe nie powinny przerodzić się w „wyścig” między różnymi krajami członkowskimi.

Autor: Mateusz Mol

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Wesprzyj niezależne media

W czasach ataków na wolność słowa i niezależność dziennikarską, Twoje wsparcie jest kluczowe. Pomóż nam zachować niezależność i kontynuować rzetelne informowanie.

* Pola wymagane