16 osób zginęło, a 65 zostało rannych w Ugandzie w operacjach wojska i policji mających na celu stłumienie protestów w związku z aresztowaniem kandydata na prezydenta i gwiazdy muzyki pop Bobiego Wine'a – podały w czwartek ugandyjskie władze. Ok. 350 osób zatrzymano.
Zastrzeżono, że liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć.
Od środy rano młodzi ludzie palą opony i blokują ulice w stolicy kraju Kampali i innych miastach, domagając się uwolnienia Wine'a.
W czwartek żołnierze, uzbrojeni w karabiny szturmowe AK-47, niektórzy w pojazdach opancerzonych, razem z policją użyli gazu łzawiącego, armatek wodnych i ostrej amunicji do rozpraszania i zatrzymywania protestujących.
Scenes like this are very difficult to watch! The dictatorship is in panic. We cannot have men in plain clothes shooting people in broad daylight! #WeAreRemovingADictator pic.twitter.com/uc7HM8hzP9
— BOBI WINE (@HEBobiwine) November 19, 2020
Podczas starć ok. 350 osób aresztowano. Mają oni zostać oskarżeni o różne przestępstwa, w tym "udział w bezprawnych demonstracjach, podżeganie do przemocy, złośliwe niszczenie mienia, napady, kradzieże i rabunki". Policja oskarżyła protestujących o niszczenie pojazdów, grabież mienia i rzucanie kamieniami w personel bezpieczeństwa.
Bobi Wine, który faktycznie nazywa się Robert Kyagulanyi, został zatrzymany w środę po oskarżeniu go przez władze o łamanie przepisów do walki z pandemią koronawirusa poprzez organizowanie masowych wieców.
Situation after the arrest of the NUP presidential candidate Robert Kyagulanyi Ssentamu in Luuka district. pic.twitter.com/cjpV4npKdA
— Twesigye Boaz (@Twesigye_Boaz7) November 18, 2020
Wine stał się najsilniejszym rywalem weterana ugandyjskiej polityki gen. Yoweriego Kaguty Museveniego, który rządzi 42-milionowym krajem Afryki Wschodniej od 1986 roku i jest obecnie trzecim najdłużej panującym przywódcą w Afryce.
Wybory prezydenckie i parlamentarne w Ugandzie zaplanowano na 14 stycznia.
Gdy Wine'a zatrzymano podczas kampanii wyborczej we wschodniej Ugandzie, w Kampali i kilku większych miastach kraju wybuchły spontaniczne protesty. Służby bezpieczeństwa odpowiedziały gazem łzawiącym. Dziennikarz, który rozmawiał z Reuterem, zastrzegając anonimowość, powiedział, że widział żołnierzy strzelających z karabinów automatycznych.
Security forces in Uganda killed at least 16 people protesting the arrest of pop star/politician Bobi Wine.
— AJ+ (@ajplus) November 19, 2020
Wine is an opponent of President Museveni, in power for 34 years. Police and soldiers with AK-47s arrested 350 people and wounded over 60 with bullets and tear gas. pic.twitter.com/K1HTYUQNAz
Wine zgromadził wokół siebie rzeszę zwolenników wśród młodzieży, zwabionej odważną krytyką rządu w tekstach jego piosenek. Władze są bardzo zaskoczone rosnącym poparciem Wine'a – pisze Reuters. 14 stycznia 76-letni Museveni będzie ubiegał się o szóstą kadencję.
Kampala on fire, following the arrest, in Luuka, of presidential candidate Hon Robert Kyagulanyi (BOBI Wine). The protests are spreading quickly to other urban centres.
— Kifefe Kizza-Besigye (@kizzabesigye1) November 18, 2020
Many people have, reportedly, been short dead by the Police and Military in various parts of the city. pic.twitter.com/EFSZAdZfx2
Uganda: riots in Uganda after the arrest of opposition politician Bobi Wine
— Zim Media Review (@ZimMediaReview) November 18, 2020
pic.twitter.com/Ag0wqGYnwE