Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Ważna deklaracja premiera Sunaka. Wielka Brytania podniesie wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB

W tej chwili ogłaszam największe zasilenie naszej obronności. Zwiększymy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB do 2030 r. - oznajmił premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podczas wystąpienia w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej im. gen. Tadeusza Kościuszki w Warszawie. Przekazał, że dopóki on będzie premierem "Wielka Brytania zawsze będzie stała na straży obrony swoich wartości".

Rishi Sunak
Prime Minister's Office - wikimedia.commons.org; OGL3

Szef brytyjskiego rządu wraz z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem spotkali się we wtorek w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Warszawie Wesołej.

Podczas wspólnej konferencji prasowej Sunak mówił, że Władimir Putin chce nas wciągnąć do świata, w którym brutalna siła kształtuje granice, a nie demokratyczne wybory. Ocenił, że Putin nie zatrzyma się na Ukrainie, bo gdyby doszło do jego zwycięstwa na Ukrainie tylko by się ośmielił.

Dodał, że koszt braku wsparcia dla Ukrainy będzie znacznie większy, niż koszt opóźnienia działań Putina.

"Będziemy wysyłać Ukrainie dodatkowo 0,5 mld funtów. W tym roku całościowe nasze wydatki na pomoc Ukrainie to będzie 3,5 mld. Będziemy przesyłać 400 pojazdów, 400 mln sztuk amunicji, obronę przeciwlotniczą oraz pociski Storm Shadow"

– zadeklarował szef brytyjskiego rządu.

Sunak dodał, że zwiększenie wydatków na wsparcie Ukrainy pozwoli na wspieranie tego kraju na wiele sposobów, tak "by nasze gwarancje bezpieczeństwa szły ręka w rękę z gwarancjami finansowania, również długoterminowymi". "Oferujemy najbardziej długoterminowe zaangażowanie ze wszystkich innych krajów" - zapewnił.

"My nie wybraliśmy tej sytuacji, w jakiej teraz jesteśmy, ale musimy na nią zareagować. Musimy pokazać naszym przeciwnikom, że jesteśmy zdeterminowani, zdecydowani działać i że ich próby zmiany naszych granic siłą po prostu się nie powiodą, ponieważ nasi sojusznicy i my sami będziemy na pierwszej linii walki o wartości demokratyczne" - powiedział brytyjski premier.

"Wielka Brytania zawsze - póki jestem premierem - będzie stała na straży obrony swoich wartości" - zadeklarował Sunak.

Wcześniej poinformował, że Wielka Brytania zwiększy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB. 

"W tej chwili ogłaszam największe zasilenie naszej obronności. Zwiększymy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB do 2030 r. Te działania zaczynają się dzisiaj i ta kwota zainwestowana będzie rosła. W ciągu najbliższych sześciu lat zainwestujemy dodatkowe 75 mld funtów w naszą obronność i wszystko to zostanie sfinansowane bez zaciągania jakiegokolwiek długu"

– oświadczył Sunak.


 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Rishi Sunak #Wielka Brytania #NATO

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo