Jak oblicza UJH od wybuchu epidemii w USA odnotowano w sumie 16 mln 959 364 przypadki zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 307 291.
Tymczasem dochodzi do kontrowersji na tle dystrybucji szczepionek przeciwko koronawirusowi. M.in. J.B. Pritzker, gubernator Illinois, gdzie mieszka wielu Polaków, zarzucał w środę federalnej służbie zdrowia, że jego stan otrzymał mniej dawek aniżeli przewidywały ustalenia. Jego zdaniem dostawy w całym kraju zaplanowane na najbliższe dwa tygodnie zostały zmniejszone o połowę.
„Prawdopodobnie w tym miesiącu zmniejszy to zapowiadane dostawy w naszym stanie mniej więcej o połowę (…). To samo dotyczy reszty kraju”
- twierdził Pritzker cytowany przez dziennik „Chicago Tribune”.
Zarzutom gubernatora zaprzeczał rzecznik fedeeralnego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej. Oznajmił, że nie nastąpiły żadne zmiany w trzech zapowiadanych dostawach. Jak wyliczył pierwsza obejmująca szczepionki firmy Pfizer przydzielona 20 listopada została wysłana w tym tygodniu. Pierwsza dostawa szczepionki z Moderny, przydzielona 27 listopada będzie wysłana w przyszłym tygodniu. Druga dostawa szczepionki Pfizer przydzielona we wtorek, ma być wysłana w przyszłym tygodniu.
„Operacja (…) ma dobry przebieg i zapewnia przydzielenie wystarczającej ilości szczepionki dla około 20 milionów Amerykanów tak, aby pierwsza dawka dotarła przed końcem miesiąca, zakładając, że Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zezwoli pod koniec tego tygodnia na użycie w nagłych wypadkach szczepionki Moderna”
– wyjaśnił rzecznik.
W Illinois 10 dużych szpitali będzie służyć jako centra dostarczania preparatu do wyznaczonych lokalnych wydziałów zdrowia i szpitali. Pierwsze z nich zaczęły szczepienie swych pracowników w środę.
W tym samym dniu władze Illinois zgłosiły 7123 nowych potwierdzonych i prawdopodobnych przypadków COVID-19, oraz 146 zgonów. Całkowita liczbę infekcji od początku pandemii wynosi w całym stanie 870 600. Zmarło z powodu komplikacji spowodowanych wirusem 14 655 osób.
Także w środę Urząd ds. Weteranów stanu Illinois złożył skargę do federalnej Agencji ds. Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (OSHA) dotyczącą zakażonego Covid-19 personelu stanowego domu weteranów w LaSalle. Mimo pozytywnego wyniku na obecność wirusa obsługa nie przerywała pracy. W rezultacie zachorowało ponad 200 mieszkańców i pracowników domu. 33 weteranów zmarło.