W Niemczech rośnie liczba pracujących emerytów. Obecnie pracuje o ponad 56 tys. seniorów więcej, niż na koniec ubiegłego roku. Politycy wskazują, że dla wielu nie jest to dobrowolna decyzja, ale konieczność „by przetrwać kolejny miesiąc” – pisze portal RND.
Pracę podejmuje coraz więcej emerytów: obecnie jest ponad 1,1 mln pracowników, którzy ukończyli 67 lat, a więc przekroczyli wiek emerytalny. Zatrudnionych jest już o 56 tys. seniorów więcej, niż na koniec 2022 roku – wynika z informacji udzielonych przez ministerstwo pracy RFN na zapytanie parlamentarnej frakcji Lewicy.
Spośród ponad miliona pracujących emerytów 251 tys. podlega oskładkowaniu na ubezpieczenie społeczne, a 872 tys. pracuje wyłącznie w niepełnym wymiarze godzin.
Lewica postrzega fakt, że zdecydowana większość jest zatrudniona w niepełnym wymiarze w ramach tzw. miniprac za 520 euro, jako wyraźną wskazówkę, że coraz więcej emerytów jest zmuszonych dorabiać sobie, aby starczyło na życie
„Coraz więcej osób po ukończeniu 67. roku życia nadal musi pracować, co jest smutną sytuacją i wskazuje na wady systemu emerytalnego” – skomentował w RND Soeren Pellmann (Lewica). „Niskie emerytury i wysokie ceny zmuszają coraz większą liczbę emerytów do kontynuowania pracy. Dla wielu osób nie jest to decyzja dobrowolna, ale konieczna, aby przetrwać kolejny miesiąc” – podkreślił polityk Lewicy