Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Świat

Niebawem wyrok TSUE ws. "pieniędzy za praworządność"

16 lutego ma zostać ogłoszony wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie mechanizmu warunkowości. Instytucja informację przekazał na Twitterze.

Autor:

Wyrok w sprawie mechanizmu warunkowości, który został zaskarżony do Trybunału przez Polskę i Węgry, zostanie ogłoszony 16 lutego 2022 r. - poinformował TSUE na Twitterze.

W marcu 2021 r. Polska i Węgry złożyły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskej skargę na tzw. mechanizm warunkowości, który uzależniał wypłatę unijnych środków od przestrzegania zasad praworządności. Według polskiego rządu to rozporządzenie wprowadza polityczną ocenę państw członkowskich na podstawie nieskonkretyzowanych zasad i nie określa żadnych mierzalnych kryteriów spełnienia warunków państwa prawnego.

Dodatkowo Polska wychodzi z założenia, że UE nie powierzono żadnych kompetencji kontrolnych w procesie stanowienia prawa krajowego i wykonania trójpodziału władzy ani w dziedzinie organizacji wymiaru sprawiedliwości. W związku z tym uzależnienie finansowania państw członkowskich od spełniania zasad, których nie ma w traktatach, byłoby naruszeniem norm prawnych Unii.

Autor:

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Wesprzyj niezależne media

W czasach ataków na wolność słowa i niezależność dziennikarską, Twoje wsparcie jest kluczowe. Pomóż nam zachować niezależność i kontynuować rzetelne informowanie.

* Pola wymagane