Premier Hiszpanii Pedro Sanchez otrzymał w prezencie od Trzech Króli tonę węgla. Zgodnie z hiszpańską tradycją to Trzej Królowie (a nie Mikołaj) przynoszą świąteczne podarunki, a węgiel to odpowiednik polskiej rózgi.
Ruch obywatelski Qveremos poinformował na Twitterze, że przekazał premierowi od mędrców ze Wschodu tonę węgla, w siedmiu workach po 155 kg każdy, aby wyrazić dezaprobatę społeczną wobec polityki socjalistycznego rządu i wytknąć mu "sekciarstwo, działania przeciwko życiu, wolności, prawdzie i instytucjom państwowym".
Filmik zamieszczony w sieciach społecznościowych wyjaśnia znaczenie każdego worka węgla jako symbolu "obecnie zagrożonych, fundamentalnych obszarów w wolnym i demokratycznym państwie".
1 tonelada de carbón llega al Palacio de la Moncloa.
— Qveremos (@qveremos) January 5, 2021
Los Reyes Magos responden a una ciudadana enviando a Pedro Sánchez 7 sacos de 155 kilos de carbón.#SánchezCarbón #YaVienenLosReyes #yavienenlosReyesMagos #SociedadCivilResponde
¿Por qué? ➡️https://t.co/0ZgkWjn4zN
Video ⏬ pic.twitter.com/vi5iHTnh84
Organizacja oskarżyła szefa rządu o okłamywanie społeczeństwa podczas zarządzania pandemią, w tym fałszowanie danych o liczbie zgonów, brak decyzji o powstrzymaniu szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa i ograniczenie praw fundamentalnych podczas stanu alarmowego.
Wytknęła premierowi "sekciarstwo i zakłamywanie historii" przy uchwalaniu tzw. Ustawy o Prawdzie Historycznej oraz "nie chronienie życia" przez głosowanie za eutanazją i aborcją. Według Qveremos, szef rządu jest także odpowiedzialny za "dzielenie i konfrontowanie kobiet i mężczyzn poprzez zatwierdzanie takich przepisów, jak Ustawa o przemocy ze względu na płeć".
Innymi powodami odrzucenia polityki Pedro Sancheza jest "nieposzanowanie prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami" , "nieposzanowanie niezależności sądów" oraz "atakowanie systemu monarchii konstytucyjnej, symbolu zgody i jedności narodowej".
Worki z węglem symbolizują także "kolejki głodu" - dramatyczną sytuację ekonomiczną wielu Hiszpanów, a także usiłowanie wykluczenia chrześcijan z przestrzeni publicznej, w tym zamach na wolność przekonań i na tradycję. Jako przykład podano usiłowanie zastąpienia świąt Bożego Narodzenia fiestą pozbawioną treści religijnej.