Rocca od marca tego roku przewodzi też władzom stołecznego regionu Lacjum. Jako reprezentant centroprawicy uzyskał 53,89% głosów w wyborach regionalnych, które odbyły się w lutym tego roku.
Na początku czerwca Rocca wycofał patronat regionu nad paradą równości w Rzymie. Argumentował, że wycofanie patronatu stało się konieczne po tym, jak organizatorzy wydarzenia zaczęli promować w internecie surogactwo (czyli matki zastępcze), które jest nielegalne we Włoszech.
„Region Lacjum nie może być I nigdy nie będzie wykorzystywany do wspierania demonstracji mających na celu promowanie nielegalnych zachowań, takich jak praktyki wynajmowania tzw. macicy zastępczej”
- oświadczyły władze regionu.
W sobotę dziennik „Il Messaggero” zamieścił wypowiedź Roccy, który poinformował, że wycofuje się z przewodniczenia Czerwonemu Krzyżowi.
„Moja decyzja (o wycofaniu patronatu dla parady równości) została zmanipulowana przez rzecznika prasowego parady. Wyszedłem na wroga praw obywatelskich. Zmuszono mnie mnie do wkroczenia na śliski grunt macierzyństwa zastępczego, który dzieli wiele organizacji obywatelskich i feministycznych, a nawet społeczność międzynarodową. Nie wolno w to angażować Czerwonego Krzyża”
– powiedział Rocca.
Parada równości w Rzymie odbyła się 10 czerwca. Wzięło w niej udział - według policji - 40 tys. ludzi. Miała wymiar mocno polityczny. Liderzy opozycji, m.in. sekretarz Partii Demokratycznej Elly Schlein, zapowiedzieli walkę z rządem. Nawoływali do zalegalizowania wynajmu surogatek przez pary homoseksualne.