Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nakazujący Węgrom zapłacenie grzywny w wysokości 200 mln euro za naruszenie polityki imigracyjnej UE jest oburzający, niesprawiedliwy i niedopuszczalny – powiedział w czwartek na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas.
„Orzeczenie jest sprzeczne z prawem UE oraz węgierską konstytucją i karze kraj, który od początku odrzucił migrację, chroniąc własne i europejskie granice zewnętrzne” – powiedział Gulyas. Orzeczenie „nigdy nie mogłoby zostać wydane w normalnym sądzie” – dodał.
Trybunał Sprawiedliwości UE skazał w czwartek Węgry na 200 mln euro kary za niewykonanie wyroku TSUE w sprawie migracji, w tym utrudnianie dostępu do ochrony międzynarodowej. Każdy dzień zwłoki ma kosztować Budapeszt 1 mln euro.
„Wyrok jest całkowicie sprzeczny ze wszystkim, w co wierzymy na temat prawa europejskiego, węgierskiej konstytucji, ochrony granic zewnętrznych i skutecznych działań przeciwko migracji"
„Decyzja TSUE o ukaraniu Węgier (…) za obronę granic Unii Europejskiej jest oburzająca i nie do przyjęcia” – napisał na portalu X premier Węgier Viktor Orban. „Wygląda na to, że nielegalni migranci są ważniejsi dla brukselskich biurokratów niż europejscy obywatele” – dodał polityk.
Dzisiaj Trybunał Europejski ukarał Węgry karą 200 mln € + 1 mln € dziennie za niewpuszczenie nielegalnych migrantów
— Viktor Orbán PL (@OrbanPl) June 13, 2024
Decyzja jest oburzająca, nie do zaakceptowania
Nie pozwolimy 🇪🇺 biurokratom na szantaż finansowy!
Będziemy chronić nasze granice i Węgry!
- Viktor Orbán🇭🇺 pic.twitter.com/RJbqrK62iu
Rzecznik KE Balazs Ujvari powiedział podczas briefingu, że kara w wysokości 200 mln euro obowiązuje Węgry od czwartku, czyli od dnia, kiedy wydane zostało orzeczenie Trybunału w sprawie uchylania się przez Budapeszt od obowiązku przestrzegania polityki azylowej Unii. Odpowiedzialność za wyegzekwowanie kary spoczywać będzie teraz na Komisji Europejskiej.
TSUE już w 2020 roku orzekł, że Węgry uchybiły zobowiązaniom państwa członkowskiego i uchylały się od wdrażania wspólnej polityki unijnej w sprawie migracji.