Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Przecieki w śledztwie dotyczącym Katargate? Bruksela wstrząśnięta kolejnymi doniesieniami mediów

Afera Katargate wstrząsnęła Parlamentem Europejskim, ale to nie koniec jej kolejnych odsłon. Jak poinformował europoseł Jacek Saruysz-Wolski, powołując się na publikacje belgijskich mediów, śledczy przeszukali urząd ds. zwalczania korupcji. W sprawie dotyczącej... przecieków w śledztwie.

Katargate wstrząsnęła europarlamentem
Katargate wstrząsnęła europarlamentem
x.com - Grok

Belgijscy śledczy z Generalnego Inspektoratu Policji (AIG), w towarzystwie sędziego, przeszukali Centralny Urząd ds. Zwalczania Korupcji (OCRC). Według belgijskich mediów Le Soir i Knack, działania z 7 lutego były związane z przeciekami w śledztwie w sprawie Katargate.

Katargate to trwający skandal polityczno-korupcyjny z udziałem prominentnych polityków Parlamentu Europejskiego. Szef Centralnego Urzędu ds. Zwalczania Korupcji, Hugues Tasiaux, podobno został wezwany na przesłuchanie, dokonano też przeszukań w jego biurze i domu.

Według serwisu informacyjnego VRT NWS, Tasiaux był jedyną przesłuchiwaną osobą.

Le Soir napisał, że była europosłanka Marie Arena i jej syn, Ugo Lemaire, który został niedawno aresztowany w dużym międzynarodowym śledztwie w sprawie domniemanego handlu marihuaną, złożyli skargę, która, jak twierdzi gazeta, mogła doprowadzić do wszczęcia dochodzenia. Para rzekomo twierdziła, że poufność śledztwa w sprawie Katargate została naruszona, powołując się na liczne przecieki do prasy.

We wrześniu 2024 r. pojawił się konflikt w urzędzie antykorupcyjnym, w związku ze skargami na wymóg uzyskania przez śledczych zgody kierownictwa wyższego szczebla przed złożeniem raportu policyjnego do prokuratury. Niektórzy sugerowali, że sprawia to wrażenie, iż śledztwa są tuszowane, a kierownictwo próbuje wpływać na pracę śledczych w nieuprawniony sposób. Wcześniej raport publicznej telewizji RTBF, zatytułowany "La Belgique sous influence", zwrócił uwagę na możliwe wpływy marokańskiego rządu.

– podaje Brussels Signal.

"W największej aferze korupcyjno-szpiegowskiej w historii Parlamentu Europejskiego doszło do przecieków. Ciekawe kto kogo ostrzegał i na ile spaliło to działania śledczych" - komentuje dziennikarz śledczy "Gazety Polskiej" i Telewizji Republika Piotr Nisztor. 

 



Źródło: Brussels Signal, X.com

#Bruksela #Katargate #Parlament Europejski

km