Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Świat

Objęty sankcjami rosyjski oligarcha obecny również w Polsce. Ślad prowadzi do Sosnowca

Jak się okazuje, majątek rosyjskich miliarderów można znaleźć również w Polsce. Objęty sankcjami oligarcha Aleksiej Mordaszow jest beneficjentem rzeczywistym spółki z Sosnowca. Magnat branży stalowej stracił sporo majątku, w tym luksusowy jacht, po tym, jak Władimir Putin zdecydował się napaść na Ukrainę.

Autor: mk

Gwoli wyjaśnienia: beneficjentem rzeczywistym zawsze jest osoba fizyczna (osoby fizyczne), która dzięki posiadanym uprawnieniom, wynikającym z uwarunkowań prawnych lub faktycznych, sprawuje bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad podmiotem gospodarczym zobowiązanym do wpisu w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych.

Reklama

I właśnie w tym rejestrze znajduje się nazwisko Aleksieja Mordaszowa. Rosyjski miliarder - oligarcha blisko współpracujący z Władimirem Putinem - jest beneficjentem spółki Severstal Distribution Sp. z o.o. z siedzibą w Sosnowcu. 

Mordaszow, urodzony 26 września 1965 r., to prezes Severstalu, największej rosyjskiej firmy hutniczej. Bloomberg oszacował jego majątek na 21,2 miliarda dolarów, co czyniło go drugą najbogatszą osobą w Rosji. Według doniesień mediów, firma Mordaszowa blisko współpracowała z Władimirem Putinem - miała zapłacić za kilka "ulubionych projektów" dyktatora. 

28 lutego 2022 r., w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, Unia Europejska umieściła Mordaszowa na czarnej liście i zamroziła jego aktywa. Na początku marca włoska policja zajęła jeden z jego jachtów, Lady M. W tym czasie inny z jego jachtów, Nord, znajdował się poza jurysdykcją Unii Europejskiej - na Seszelach.

Autor: mk

Źródło: niezalezna.pl
Reklama