Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

Mołdawia: Prorosyjski polityk stracił obywatelstwo

Prezydent Maia Sandu pozbawiła obywatelstwa prorosyjskiego polityka Alexandra Kalinina, który publicznie popierał rosyjską wojnę przeciwko Ukrainie, jeździł do Donbasu i zbierał pieniądze dla żołnierzy państwa agresora - informuje portal Deschide.

Flaga Mołdawii
jorono - pixabay.com (wolna domena)

Powołując się na treść prezydenckiego dekretu, portal Deschide informuje o pozbawieniu obywatelstwa Alexandra Kalinina, prorosyjskiego polityka, który został wcześniej wpisany na listy sankcyjne UE i Kanady za próby destabilizacji Mołdawii na korzyść Rosji i za działania przeciwko Ukrainie.

W uzasadnieniu decyzji prezydent podano artykuł ustawy o obywatelstwie mówiący o „dopuszczeniu się szczególnie poważnych czynów wyrządzających istotną szkodę państwu”. Dekret wejdzie w życie po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym, a Kalininowi przysługuje prawo do odwołania w ciągu sześciu miesięcy - pisze Radio Europa Libera Moldova.

Jak informują media, 46-letni Alexandr Kalinin to lider mołdawskiej Partii Regionów oraz diaspory mołdawskiej w Rosji. Miał otwarcie prowadzić propagandę rosyjskiej wojny, jeździł do Donbasu, informował w sieciach społecznościowych o pomocy dla rosyjskich żołnierzy w Ukrainie, chwalił Putina i groził władzom, że na swój proces w Kiszyniowie „przyjedzie czołgiem”.

W Mołdawii został oskarżony o propagandę wojenną i objęty postępowaniem karnym.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Mołdawia #Rosja

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo