Pierwsza relacja z Watykanu rozpocznie się o godz. 10.00. Wtedy zostanie odprawiona w Bazylice św. Piotra msza św. Pro eligendo Romano Pontifice – w intencji wyboru Papieża.
Po południu, o godz. 16.30, nastąpi wejście kardynałów elektorów do konklawe i ich przysięga przed słynnym Extra omnes, czyli momentem zamknięcia drzwi Kaplicy Sykstyńskiej i rozpoczęcia głosowania.
Szczegółowy plan dnia
Pierwsze głosowanie kardynałów i oczekiwanie na biały dym odbędzie się o godz. 19. Jednak wielu elektorów zapowiedziało, że wyboru nowego papieża nie rozstrzygnie jedno głosowanie.
Kolejny dzień w zamknięciu i bez relacji mediów rozpocznie się mszą św. o godz. 8.15, następnie o godz. 9.30 elektorzy zbiorą się w Kaplicy Sykstyńskiej i po wspólnej modlitwie zagłosują w porannej sesji głosowań dwukrotnie. Jeśli wybiorą Biskupa Rzymu to nad Watykanem uniesie się biały dym, jeśli nie to kolejne głosowanie odbędzie się w samo południe, wtedy możliwy jest także biały lub czarny dym z kominów Stolicy Apostolskiej.
Kardynałowie ponownie wrócą do Kaplicy po obiedzie, o godz. 16.00. Zagłosują ok. godz. 17.30 i potem o godz. 19.00.
Już 7 maja #konklawe. Kaplica Sykstyńska już jest przygotowana na wejście kardynałówhttps://t.co/A8aNbLX60U@EpiskopatNews pic.twitter.com/UG9d3brIji
— Vatican News PL (@VaticanNewsPL) May 6, 2025
To może być zaskoczenie
Jakie imię przyjmie nowy papież? - to jeden z tematów domysłów i spekulacji przed rozpoczynającym się konklawe. Przypomina się, jak wielkim zaskoczeniem dla świata był wybór imienia Franciszek, dokonany po raz pierwszy w dziejach Kościoła przez papieża Bergoglio w 2013 roku. Zawsze jest to osobista decyzja.
Kiedy we wrześniu 2023 roku podczas lotu z Mongolii do Rzymu papież Franciszek został zapytany w samolocie przez dziennikarzy o to, czy odwiedzi Wietnam, odparł: "Jeśli ja nie pojadę, to na pewno pojedzie Jan XXIV".
Pojawiły się zatem dyskusje, czy następca Franciszka mógłby przyjąć imię Jan.
Nowy biskup Rzymu zaraz po dokonanym wyborze na konklawe musi odpowiedzieć na zadane po łacinie pytanie: "Quo nomine vis vocari?" (Jakim imieniem chcesz być nazywany?).
Wśród watykanistów i komentatorów dominuje przekonanie, że najmniej prawdopodobny jest wybór przez 267. papieża imienia Franciszek II.
Kontynuacja lub nowe
Papieże w przeszłości wybierali najczęściej imiona: Pius, Grzegorz, Jan, Benedykt, Innocenty, Leon i Klemens. Nie wyklucza się, że nowy papież przyjmie jedno z nich.
W spisie imion papieży brakuje na przykład Józefa, Jakuba, Andrzeja i Łukasza, a żaden biskup Rzymu nie zdecydował się na imię Piotr, czyli pierwszego papieża - odnotował portal Vatican News.
Przypomina jednocześnie, że w historii Kościoła Jan Paweł I, wybrany w sierpniu 1978 roku jako pierwszy wybrał podwójne imię. Nawiązał w ten sposób do swoich dwóch poprzedników: Jana XXIII i Pawła VI. Niespełna dwa miesiące później, po następnym konklawe kardynał Karol Wojtyła przyjął imię Jan Paweł II.
Taka decyzja jest znakiem woli kontynuacji. Tak było w 2005 roku, gdy Joseph Ratzinger przyjął imię Benedykta XVI nawiązując do postaci Benedykta XV, który stał na czele Kościoła w latach pierwszej wojny światowej.