Jeden z największych konserwatywnych portali i magazynów w USA "National Review" ocenia, że szykując się na powrót Donalda Trumpa do Białego Domu, rząd Donalda Tuska szuka "włóczni i noży", którymi atakować będzie zagranicznych sojuszników i oponentów w kraju. Pisze o "ciosach w stosunki polsko-amerykańskie" i mocno krytykuje bezprawne zwalczanie opozycji. Autorzy tekstu wystawiają fatalną ocenę obecnej władzy w Polsce.
"Zbliżający się powrót prezydenta elekta Donalda Trumpa do Białego Domu sprawił, że wielu jego najgłośniejszych europejskich krytyków niepewnie przeszukało swoje dyplomatyczne zestawy narzędzi w przygotowaniu na Trumpa 2.0. Niechętni do chwytania za młotki i ostre narzędzia, większość przygotowuje się do złagodzenia swoich reakcji na nową administrację. Nie jest tak w Polsce, gdzie rząd byłego przewodniczącego Rady Europejskiej, a obecnego premiera Donalda Tuska szuka nie narzędzi, a broni — włóczni, którymi będzie mógł rzucać w przyjaciół za granicą, i noży, którymi będzie mógł dźgać swoich krytyków w kraju"
- pisze amerykański portal "National Review".
Peter Doran i Matt Boyse wskazują w tekście, że rząd Donalda Tuska podążył "za podręcznikiem wyborczym Bidena-Harris". Przypominają, że polski premier i jego współpracownicy nazywają swoich przeciwników "autorytarnymi" i "skrajnie prawicowymi", widząc analogię do tego, jak Demokraci krytykowali Trumpa.
"National Review" krytycznie ocenia wypowiedzi i działania Tuska, które dotyczą "zmiatania przeciwników żelazną miotłą" i wprowadzania "demokracji walczącej". Portal podkreśla, że najlepszą opcją dla premiera jest "zmiana kursu". - Tusk powinien odłożyć „żelazne miotły”. Ameryka potrzebuje silnej Polski z silną opozycją — a nie głównego sojusznika uwikłanego w politykę wendety - czytamy na stronie.
Jego rząd powinien przestać mówić o kryminalizacji różnic politycznych, zwłaszcza gdy wysocy rangą polscy urzędnicy przyznają, że niektóre z ich działań mogą być "sprzeczne z prawem", jak powiedział Tusk
Zdaniem autorów tekstu, nowa administracja USA powinna zwrócić się bezpośrednio do Tuska, aby naprawił stosunki z przyjaciółmi, zakończył walkę z przeciwnikami w Polsce, "a wszelkie ostre narzędzia skierował na naszych wspólnych wrogów, takich jak Chiny, Rosja, Iran i Korea Północna".
Amerykańska publikacja mocno odbiła się w polskiej przestrzeni medialnej. Komentujący nie mają wątpliwości, że takie uwagi od jednego z największych konserwatywnych serwisów w USA to bardzo zła ocena dla obecnego rządu.
Szkoda Polski z takim premierem RP https://t.co/LieTzA89RD
— Sławomir Cenckiewicz (@Cenckiewicz) January 7, 2025
Uśmiechnięty rząd Donalda Tuska szkodliwy dla Polski i relacji polsko-amerykańskich. https://t.co/elZeCP40MX
— Piotr Nisztor 🇵🇱 (@PNisztor) January 7, 2025
👇 (…) This is not so in Poland, where the government of former EU Council President and current prime minister, Donald Tusk, looks not for tools but for weapons — spears to throw at its friends abroad and knives to jab at its critics at home. | @PeterBDoran & @Matt_Boyse https://t.co/xCqp7kQgPJ
— Marcin Przydacz (@marcin_przydacz) January 7, 2025
Do publikacji odniósł się m.in. dyrektor programowy Telewizji Republika Michał Rachoń. Zauważa ważny aspekt jednej z ostatnich głośnych decyzji obecnego rządu.
"BOOM. Peter Doran krytykuje rząd Donalda Tuska za jego antyamerykański program. Moim zdaniem: opuszczenie nieformalnego szczytu UE przez polskiego premiera [...] nie jest tylko politycznym sporem - to geopolityczne starcie. Proniemiecka, centralistyczna polityka UE Tuska staje naprzeciwko proamerykańskiemu, transatlantyckiemu konserwatyzmowi prezydenta Andrzeja Dudy"
Rachoń wskazał, że "już za pięć miesięcy wyborcy zdecydują: wsparty przez Tuska liberalny Trzaskowski czy konserwatysta, prezes IPN Karol Nawrocki". - Stawka nie mogłaby być wyższa - ocenił.
BOOM 💥 @PeterBDoran slams Donald Tusk’s government for its anti-American agenda.
— michal.rachon (@michalrachon) January 7, 2025
My take: Polish PM @donaldtusk skipping the informal EU summit as Poland’s EU presidency began on January 1 isn’t just a political spat – it’s a geopolitical clash. Tusk’s pro-German, EU-centralist… https://t.co/6iMNFLvCbu