Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Świat

Człowiek zakażony nowym wirusem ptasiej grypy

W Rosji wykryto pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka nowym wirusem ptasiej grypy A(H5N8) – poinformował Rospotriebnadzor, urząd chroniący prawa konsumentów, w tym w sferze zdrowia. Pracownicy farmy drobiu mieli zakazić się od ptaków.

- Wirus nie przenosi się na razie z człowieka na człowieka

Reklama

- zapewniła szefowa urzędu Anna Popowa. Poinformowała, że wirusem zakaziło się w grudniu siedmiu pracowników fermy na południu Rosji.

Jak powiedziała Popowa, jest to pierwszy na świecie potwierdzony przypadek zakażenia się ludzi nowym szczepem wirusa A(H5N8).

- Wszystkie siedem osób czuje się dobrze, przebieg choroby był łagodny

- przekazała Popowa. U wszystkich siedmiu pacjentów zaobserwowano „reakcję immunologiczną na wirusa”.

- Na razie zaobserwowaliśmy, że nowy wirus może być przekazywany pomiędzy ptakiem i człowiekiem, pokonał barierę międzygatunkową

- powiedziała Popowa.

Przenoszenia się wirusa pomiędzy ludźmi dotąd nie zaobserwowano, jednak, jak zaznaczyła urzędniczka, „czas pokaże, na ile szybko kolejne mutacje będą w stanie pokonać i tę barierę”.

Rosja przekazała informację o pierwszym przypadku zakażenia się nowym wirusem przez człowieka do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Jak dodała Popowa, rosyjscy naukowcy z centrum badawczego Rospotriebnadzoru Wektor umieścili dane na temat wirusa A(H5N8) w międzynarodowej bazie GISAID. 

Źródło: PAP, niezalezna.pl
Reklama