Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Sport

Dreszczowiec w US Open. Aryna Sabalenka poznała finałową rywalkę [WIDEO]

Amanda Anisimova po dramatycznym trzysetowym pojedynku awansowała do finału US Open. Amerykańska tenisistka wygrała z Japonką Naomi Osaką, której trenerem jest Tomasz Wiktorowski, 6:7 (4), 7:6 (3), 6:3. O trofeum w Nowym Jorku Anisimova zagra z broniącą tytułu Białorusinką Aryną Sabalenką .

W ćwierćfinale US Open Amanda Anisimova wyeliminowała Igę Świątek. Amerykanka dotarła do finału w drugiej z rzędu wielkoszlemowej imprezie. W lipcu spotkanie o triumf w Wimbledonie przegrała z Polką.

Anisimova kontra Sabalenka w finale US Open

Naomi Osaka z trenerem Tomaszem Wiktorowskim wraca natomiast do najlepszej formy. Japonka wygrała US Open w 2018 i 2020 roku. Na koncie ma też triumfy w Australian Open 2019 i 2021. Później jednak jej kariera się załamała. Najpierw zmagała się z depresją, a następnie zdecydowała się na przerwę macierzyńską.

Współpracę z Wiktorowskim rozpoczęła pod koniec lipca. Efekty przyszły bardzo szybko. Na początku sierpnia dotarła bowiem do finału turnieju WTA 1000 w Montrealu. Wiktorowski przez długi czas był szkoleniowcem Agnieszki Radwańskiej, a w latach 2022-24 pracował ze Świątek, z którą wywalczył cztery wielkoszlemowe tytuły, w tym US Open 2022.

Osaka po raz pierwszy od zwycięstwa w Melbourne w 2021 roku przebrnęła trzy rundy Wielkiego Szlema. W Nowym Jorku długo grała rewelacyjnie. W 1/8 finału wyeliminowała rozstawioną z numerem trzecim Amerykankę Coco Gauff, jednak Anisimovej nie dała rady.

Kilka godzin wcześniej - w drugiej parze półfinałowej US Open - Aryna Sabalenka pokonała Amerykankę Jessicę Pegulę 4:6, 6:3, 6:4. Była to powtórka finału ubiegłorocznej edycji US Open, w którym Sabalenka pokonała Pegulę 7:5, 7:5. Tym razem Amerykanka zdołała wygrać seta, ale ostatecznie doznała ósmej porażki w ich dziesiątym meczu.

Białorusinka walczy o pierwszy wielkoszlemowy tytuł w tym roku - po tym, jak przegrała finały Australian Open i French Open oraz odpadła w półfinale wygranego przez Igę Świątek Wimbledonu. Jednocześnie może zostać pierwszą po przeszło dekadzie zawodniczką, która obroni tytuł w US Open. Ostatnio udało się to Amerykance Serenie Williams, najlepszej w latach 2012-14. Sobotni finał będzie dziesiątym meczem Sabalenki z Anisimovą. Korzystniejszy bilans ma Amerykanka, która wygrała sześć spotkań, w tym ostatnie, w lipcu w półfinale Wimbledonu.

Źródło: pap, niezalezna.pl