Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Sport

Chaos we Francji. Setki zatrzymanych po triumfie PSG w Lidze Mistrzów

Francuska policja zatrzymała 416 osób po zamieszkach, które wybuchły po zwycięstwie Paris Saint-Germain w finale Ligi Mistrzów. W starciach rannych zostało co najmniej siedmiu funkcjonariuszy, z czego jeden ciężko. Na Polach Elizejskich zgromadziło się ponad 20 tys. kibiców, a w wielu miejscach dochodziło do aktów wandalizmu i ataków na służby. Do niepokojów doszło również w innych francuskich miastach, mimo wcześniejszej mobilizacji 22 tys. policjantów i żandarmów.

Po zwycięstwie Paris Saint-Germain w finale piłkarskiej Ligi Mistrzów we Francji doszło do zamieszek. Co najmniej siedmiu funkcjonariuszy zostało rannych, w tym jeden ciężko. Na Polach Elizejskich zgromadziło się ponad 20 tys. osób, a w wielu miejscach dochodziło do aktów wandalizmu i agresji wobec służb.

Zamieszki po triumfie PSG w Lidze Mistrzów

Według danych francuskiego MSW w samej aglomeracji Paryża zatrzymano 283 osoby. Służby informowały o niszczeniu samochodów, lokali handlowych, usługowych i gastronomicznych. Policjantów obrzucano różnymi przedmiotami, również takimi, które mogły stanowić zagrożenie dla życia. AFP przekazała także informacje o próbach wtargnięcia do komisariatów policji. Funkcjonariusze wielokrotnie używali gazu łzawiącego.

Paryska prefektura policji podała, że najwięcej incydentów odnotowano w rejonie stadionu Parc des Princes, gdzie transmitowano finał Ligi Mistrzów między PSG a Arsenalem Londyn. Po remisie 1:1 w regulaminowym czasie francuski klub wygrał serię rzutów karnych 4:3.

Do wybuchów niepokojów doszło również w innych francuskich miastach. W Grenoble odnotowano wystrzały z moździerzy, a co najmniej dwa sklepy sportowe miały wybite witryny. Policja zabezpieczała trzeci punkt handlowy, by zapobiec próbom grabieży.

AFP przypomniała, że minister spraw wewnętrznych Laurent Nunez zmobilizował na sobotę 22 tys. policjantów i żandarmów, w tym 8 tys. w Paryżu. Zapewniał jednocześnie, że służby przygotowały „bardzo solidny i niezawodny plan” na wypadek niepokojów. Tego samego wieczoru w stolicy odbywały się także inne duże wydarzenia: mecz rugby, spotkania turnieju Rolanda Garrosa oraz koncerty Ayi Nakamury na Stade de France i rapera Damso w Paris La Defense Arena.

W niedzielę po południu na Polach Marsowych zaplanowano paradę z udziałem piłkarzy PSG, na którą policja spodziewa się nawet 100 tys. uczestników. Po jej zakończeniu zawodników i sztab trenerski ma przyjąć w Pałacu Elizejskim prezydent Emmanuel Macron.

Źródło: pap, niezalezna.pl

Wesprzyj niezależne media

Ten materiał powstał dzięki wsparciu Czytelników. Pomóż nam pisać dalej

AKTUALNE PETYCJE

NAJNOWSZE Sport