Bogusław Fornalczyk, znany w środowisku sportowym jako „Szybki Boguś”, zapisał się złotymi zgłoskami w historii polskiego kolarstwa. Był pięciokrotnym mistrzem Polski – triumfował m.in. w wyścigu szosowym indywidualnym (1958), górskim (1958), drużynowym (1959, 1961) oraz w przełajach (1960). W 1960 roku został wybrany najlepszym polskim kolarzem roku.
Zmarł Bogusław Fornalczyk
Na arenie międzynarodowej reprezentował biało-czerwone barwy podczas igrzysk olimpijskich w Rzymie (1960), gdzie w wyścigu indywidualnym zajął 11. miejsce. Lepszy z Polaków był wówczas tylko Stanisław Gazda, który finiszował na szóstej pozycji. Fornalczyk startował także w mistrzostwach świata oraz prestiżowym Wyścigu Pokoju.
Tour de Pologne i inne sukcesy
Największym osiągnięciem Fornalczyka pozostaje zwycięstwo w Tour de Pologne 1958, które przyniosło mu ogólnopolską sławę. Trzy lata później ponownie stanął na podium tego wyścigu, zajmując drugie miejsce. W swojej karierze triumfował również w wielu innych prestiżowych imprezach, m.in. w Memoriale płk W.F. Skopenki (1958, 1959, 1961) czy w wyścigu „Kroniki Beskidzkiej” i Startu Bielsko-Biała (1968).
Skromny do końca
Mimo sportowych sukcesów, Fornalczyk pozostał człowiekiem niezwykle skromnym. Po zakończeniu kariery wrócił do pracy w kopalni, z której wyszedł na kolarski szczyt. Jak podkreślają jego przyjaciele i współpracownicy, zawsze był serdeczny, pełen pasji i chętnie dzielił się wspomnieniami z młodszymi pokoleniami. Niemal całe życie związany był z Będzinem, którego w 2005 roku został honorowym obywatelem.
Bogusław Fornalczyk pozostanie w pamięci jako człowiek pełen pasji, skromny i serdeczny, a jego osiągnięcia i duch sportowej rywalizacji będą trwałą inspiracją dla kolejnych pokoleń
– podkreślono w komunikacie Towarzystwa Przyjaciół Będzina.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 3 października o godz. 12:00 w kaplicy na cmentarzu na Górze Zamkowej w Będzinie.