Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zintensyfikowali działania w powiecie zgorzeleckim. W ostatnim czasie zlikwidowali tam laboratorium metamfetaminy i dwa magazyny broni. Zabezpieczono m.in. pistolety maszynowe i 2,5 tysiąca sztuk amunicji.
O działaniach na terenie powiatu zgorzeleckiego poinformował dziś mł. asp. Paweł Żukiewicz z biura prasowego Centralnego Biura Śledczego Policji. Czynności były nadzorowane przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.
"Z ustaleń śledczych wynikało, że mężczyzna tymczasowo aresztowany do prowadzonej przez Prokuraturę Krajową sprawy mógł ukryć broń w przygotowanych do tego celu skrytkach"
– przekazało CBŚP. Po dokładnym sprawdzeniu nieruchomości, policjanci odkryli broń oraz inne przedmioty - dodano.
Z informacji przekazanych przez Dział Prasowy Prokuratury Krajowej wynika, że chodzi o 45 sztuk broni palnej, w tym broń krótką oraz długą, a także trzy pistolety maszynowe, kilogram prochu, granat ćwiczebny oraz materiały pirotechniczne. Zabezpieczono także elementy broni: lufy, zamki, kolby, rygle oraz 2,5 tysiąca sztuk amunicji i elementy umundurowania policyjnego.
"Zabezpieczona broń zostanie zbadana przez biegłych. Prokuratorzy będą ustalać, czy mogła być ona wykorzystana do popełnienia innych przestępstw. Tymczasowo aresztowany w tej sprawie podejrzany usłyszy dodatkowe zarzuty związane z ujawnionym arsenałem, które zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności"
– poinformowała Prokuratura Krajowa.
CBŚP podaje, że w toku prowadzonych czynności na terenie powiatu zgorzeleckiego funkcjonariusze odkryli jeszcze jeden magazyn broni i zatrzymali 47-letniego mężczyznę.
"Broń była ukryta pod podłogą w pomieszczeniu gospodarczym oraz na poddaszu. Podejrzany przechowywał 24 sztuki broni" – poinformował mł. asp. Żukiewicz. Sprawę prowadzi Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu.
W okolicach tego miasta w ostatnim czasie prowadzona była także akcja, podczas której policjanci z wrocławskiego oddziału CBŚP zlikwidowali laboratorium metamfetaminy.
"W wolnostojącym garażu mieściła się kompletna linia produkcyjna wraz z niezbędnymi odczynnikami chemicznymi służącymi do syntezy metamfetaminy z leków zawierających pseudoefedrynę" – tłumaczy policjant. Do sprawy zabezpieczono 130 litrów roztworu pseudoefedryny oraz 50 litrów innych płynów, najprawdopodobniej służących przestępcom do produkcji narkotyków.
Postępowanie nadzoruje Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. CBŚP i prokuratura nie wykluczają w najbliższym czasie zatrzymań w tej sprawie.