- To jakby człowiek jeżdżący na motocyklu zaczął identyfikować się jako kolarz i zaczął wszystko wygrywać. W dziwnym kierunku to wszystko idzie - tak o zjawisku transgenderyzmu w sporcie mówił w programie Michała Rachonia "#Jedziemy" Jan Błachowicz, zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA), polski pretendent do tytułu mistrza świata federacji UFC.
Jan Błachowicz 26 września w Abu Zabi stoczy z Dominickiem Reyesem walkę o pas mistrzowski federacji UFC w kategorii półciężkiej. Polski pretendent do tytułu mistrza świata był dzisiaj gościem Michała Rachonia w programie #Jedziemy.
Błachowicz był pytany m.in. o zjawisko transgenderyzmu w sporcie. Nie ukrywał, że to pytanie go zaskoczyło.
- Sam nie wiem, co powiedzieć. (...) To jakby człowiek jeżdżący na motocyklu zaczął identyfikować się jako kolarz i zaczął wszystko wygrywać. W dziwnym kierunku to wszystko idzie
- ocenił zawodnik MMA.
Przypadki zawodników transpłciowych dotyczą wielu dyscyplin sportu. W MMA, dyscyplinie Jana Błachowicza, głośna była historia Fallon Fox. Osoba ta urodziła się jako mężczyzna, w wieku 19 lat wziął ślub i przez kilka lat żył w małżeństwie heterosekusalnym, którego owocem była córka. Ponadto Fox - jako mężczyzna służył w US Navy. W 2006 r. Fallon Fox postanowił poddać się operacji zmiany płci, której dokonano w Tajlandii. Kilka lat później rozpoczął karierę w kobiecych walkach MMA. Wzbudziło to liczne kontrowersje, którym wyraz dał m.in. Joe Rogan, znany komentator walk federacji UFC. Wskazywano, że Fox - urodzony jako mężczyzna - ma m.in. inną gęstość kości, mocniejszą budowę ciała, co daje mu fizyczną przewagę nad kobietami.