W recenzjach, które pojawiły się wobec prof. Zybertowicza, nie widzę poszukiwania wartości naukowej, prawdy ani szacunku. To fundament etyki akademickiej. Recenzje wykraczały poza nią - powiedział dziś szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski o decyzji Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, odmawiającej nadania tytułu profesora socjologowi dr hab. Andrzejowi Zybertowiczowi.
- Jeśli ma to coś zwiastować, niepokoi mnie. Nie powinno się w świecie nauki stosować innych kryteriów niż wartość naukowa czy prawna - ocenił dziś na antenie RMF FM prezydencki minister.
Podkreślił, że „w recenzjach, które pojawiły się wobec prof. Zybertowicza, nie widać poszukiwania wartości naukowej, prawdy ani szacunku”. - To fundament etyki akademickiej. Recenzje wykraczały poza nią. Jeśli jest to sygnał, to zły objaw - dodał Szczerski.
Na pytanie, czy złamano etykę akademicką, przyznał, że „recenzje wykroczyły poza nią”.
- Okazało się, że kolejny obszar życia publicznego w Polsce, po mediach, został przejęty przez silną polaryzację dwóch obozów. Nie dostrzega się ludzi, a poglądy polityczne
- wskazał polityk.
Zgodnie z zapisami ustawowymi tytuł profesora nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wniosku Centralnej Komisji (CK) do Spraw Stopni i Tytułów.
Kwestią ewentualnej profesury Zybertowicza Prezydium CK zajęło się na poniedziałkowym posiedzeniu. "W wyniku tajnego głosowania: 5 głosów za, 3 głosy przeciw oraz 3 głosy wstrzymujące się, została podjęta decyzja odmawiająca przedstawienia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury dr. hab. Andrzeja Zybertowicza do tytułu profesora w dziedzinie nauk społecznych" - poinformował we wtorek PAP dr Jerzy Deneka, dyrektor biura Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów.
Wyjaśnił, że osoba, której CK odmówiła poparcia wniosku o nadanie tytułu profesora oraz przekazania go do Prezydenta RP, może wystąpić do CK z prośbą o ponowne rozpatrzenie sprawy lub zaskarżyć podjętą przez Centralną Komisję decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Zybertowicz zapytany, czy oczekuje pozytywnego dla siebie rozstrzygnięcia sądowego stwierdził, nie sposób tego przewidzieć, gdyż sędziowie niekiedy bardziej lojalni są wobec nastrojów swojego środowiska niż wobec zasad logiki i przyzwoitości.
"Profesura to jest pewna godność przyznawana przez profesorów. W momencie, gdy owi profesorowie, zachowują się w taki sposób, że tracą mój szacunek, to i profesura przyznana przez osoby, które trudno szanować, traci smak. Dlatego, gdybym uzyskał ten tytuł w wyniku odwołania, miałby on gorzki smak" - podkreślił.
Przypomniał, że procedura nadania tytułu profesora składa się w kilku etapów. Pierwszy to wykonanie pięciu recenzji. Zybertowicz przypomniał, że wszystkie z nich kończyły się pozytywnymi konkluzjami. Inaczej było w przypadku tzw. superrecenzji (czyli recenzji recenzji). "W jednej z nich zastosowano kryterium nieobowiązujące w czasie tej procedury i tylko dlatego konkluzja tej superrecenzji była negatywna" - wyjaśnił. Powiedział, że zwróciło na to uwagę dwóch profesorów, członków Sekcji Nauk Humanistycznych, którzy wysłali do Przewodniczącego Centralnej Komisji pisma jednoznacznie stwierdzające, że podczas procedury miały miejsce poważne nieprawidłowości.
Postępowanie w sprawie przyznania Zybertowiczowi tytułu profesora nauk społecznych wszczęła w listopadzie 2017 r. Rada Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.