Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Wójt-skandalista rządził, mimo wyroku. Ministerstwo bada "bezczynność sądu". Tłumaczenie szokuje!

Wójt Żelazkowa Sylwiusz J. przez wiele miesięcy rządził gminą, choć jego alkoholowe ekscesy były znane niemal na całą Polskę. Działo się tak, mimo prawomocnego wyroku wydanego na samorządowca. Dlaczego? Ministerstwo Sprawiedliwości bada przyczyny "bezczynności Sądu Rejonowego w Kaliszu" i wskazuje: mandat wójta powinien być wygaszony wcześniej.

mk

W kwietniu 2022 r. na stronie kaliskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego opublikowano obwieszczenie, z którego wynika, że mandat wójta gminy Żelazków wygasł 24 grudnia 2020 r. Pod obwieszczeniem podpisała się komisarz wyborczy Anna Krysicka, jednocześnie prezes Sądu Rejonowego w Kaliszu, gdzie zapadł wyrok. Zgodnie z procedurą prezes SR Anna Krysicka powinna była zawiadomić biuro wyborcze w dniu uprawomocnienia się wyroku, czego nie uczyniła.

Reklama

Sprawą zainteresowało się Ministerstwo Sprawiedliwości, które zwróciło się w tej sprawie do prezesów sądów rejonowego i okręgowego w Kaliszu z prośbą o wyjaśnienie sytuacji.

Podczas przygotowywania wyjaśnień prezes SO w Kaliszu ustalił, że Sylwiusz J. powinien mieć wygaszony mandat już 29 lipca 2020 r. a nie jak podała prezes SR Anna Krysicka 24 grudnia 2020 r. Sprawa dotyczy wyroku w sprawie znieważenia funkcjonariuszy publicznych i wezwania strażaków do zdarzenia, którego nie było. Za ten czyn J. dostał grzywnę w wysokości prawie 10 tys. zł, która też do dzisiaj nie została wyegzekwowana przez sąd.

- Prezes Sądu Okręgowego w Kaliszu wezwał Prezes Sądu Rejonowego w Kaliszu do wyjaśnienia przyczyn bezczynności w wykonaniu kary grzywny i zobowiązał do poinformowania sędziów orzekających w sprawach karnych o treści art. 492a§ 1 kodeksu wyborczego

– poinformowała rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kaliszu Edyta Janiszewska.

Prezes sądu nie wiedziała o nowych przepisach?

Prezes SR Anna Krysicka w odpowiedzi do Ministerstwa Sprawiedliwości napisała, że „pominięcie ze strony sądu powyższego obowiązku nie miało charakteru zamierzonego i celowego, a po dostrzeżeniu tego faktu sytuacja została niezwłocznie wyjaśniona i konwalidowana".

- W szczególności zasadniczą przyczyną opisanego pominięcia ze strony sądu było przekonanie, że okolicznością dyskwalifikującą do pełnienia funkcji publicznych przez wójta jest skazanie za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego na karę pozbawienia wolności (co stanowi zasadę). Powyższe spowodowało nieuwzględnienie przez sąd znowelizowanej treści art. 11 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 5 listopada 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz.U. 2020.1319 – j.t. ze zm.). w zw. z art. 21 § 1 pkt 1 k.p.k.

 – odpowiedziała.

Nowe przepisy, na które powołuje się prezes SR, weszły w życie w marcu 2019 r. Wyrok zapadł ponad rok później. Aż trudno uwierzyć w to, że mogło dojść do takiego pominięcia 

Czy wobec prezes sądu będą wyciągnięte konsekwencje? Ministerstwo sprawiedliwości poinformowało, że "ewentualne podjęcie czynności dyscyplinarnych należy do uprawnień zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Łodzi".

mk

Reklama